Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Ekonomika

Rezort dopravy podporuje výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ak by Bratislava túto aktivitu proti projektu s právoplatne vydaným stavebným povolením akceptovala, znovu by oddialila začatie riešenia problematiky a zvýšila náklady hlavného mesta, uviedol rezort.

Bratislava 28. marca (TASR) - Projekt na vybudovanie nových náhradných nájomných bytov v Dúbravke pre Bratislavčanov žijúcich v reštituovaných domoch s regulovaným nájomným je potrebné dokončiť čo najskôr. Uviedlo to Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR, ktoré zároveň považuje aktuálnu agendu vedenia mestskej časti Bratislava-Dúbravka i miestnych poslancov za nelogickú.

"Ak by Bratislava túto aktivitu proti projektu s právoplatne vydaným stavebným povolením akceptovala, znovu by oddialila začatie riešenia problematiky náhradných nájomných bytov a zvýšila náklady hlavného mesta,“ ozrejmil argumentáciu rezortu štátny tajomník MDV SR Peter Ďurček. Prístup mestskej časti i jej mestských poslancov považuje za „nešťastné politizovanie odbornej záležitosti, ktoré je navyše v rozpore s existujúcim právnym stavom."

Ďurček poukazuje na to, že z verejne dostupných dokumentov je jasné, že projekt má právoplatné stavebné povolenie z roku 2014 a so zmenami v tomto povolení dňa 18. januára 2016 súhlasil aj súčasný starosta mestskej časti Martin Zaťovič, čo potvrdil svojím podpisom. "Počas samotného konania ani pri zmene stavebného povolenia v minulom roku pritom neboli zo strany súčasných poslancov vznesené žiadne zásadné námietky a projekt získal okrem iného aj súhlasné stanovisko mestského zastupiteľstva a mestskej časti Dúbravka," doplnil Ďurček.

Pripomenul, že Bratislavy, podobne ako aj iných miest v SR, sa týka zákonná povinnosť zabezpečiť náhradné nájomné bývanie pre ľudí žijúcich v reštituovaných domoch s regulovaným nájomným. V prípade, že tak neurobí, je povinný refundovať rozdiel medzi doterajším regulovaným a trhovým nájomným, ktoré si majitelia reštituovaných domov môžu uplatňovať.

"Jedným zo spôsobov, ako naplniť povinnosť, je výstavba nových bytov na pozemkoch vo vlastníctve mesta. Štát prostredníctvom ministerstva dopravy tento proces podporuje dotáciami, ktoré mesto môže získať," dodal.

Proti začiatku výstavby náhradných nájomných bytov v dúbravskej lokalite Pri kríži protestujú spolu s obyvateľmi i zástupcovia orgánov mestskej časti. Hlavné mesto a jeho primátora obviňujú z toho, že o výstavbe nikoho dopredu neinformoval a že začiatkom výstavby obral obyvateľov o parkovacie miesta. Predstavitelia Dúbravky argumentujú aj tým, že výstavbu nechcú nielen obyvatelia, ktorí v lokalite bývajú, ale ani nájomcovia v reštituovaných domoch, ktorí by sa do Dúbravky mali sťahovať.

Mesto však poukazuje na zákonnosť celého postupu i to, že výstavbu pripravilo v súčinnosti a so súhlasom mestskej časti. Magistrát poukazuje tiež na to, že prostredníctvom výstavby sa zvýši i celkový počet parkovacích miest a v lokalite vznikne nový park. Pripomína zároveň, že príslušný pozemok, na ktorom bolo doteraz tolerované improvizované parkovisko, bolo vždy mestským pozemkom určeným na výstavbu.