< sekcia Ekonomika

Rezort dopravy vie o výzve na šetrenie, hľadá možnosti úspor

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rezort dopravy aktuálne finalizuje predpoklad výdavkov na budúci rok. Pri tej príležitosti hľadá aj možnosti úspor v rezorte.

Bratislava 16. augusta (TASR) – Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR vie o žiadosti ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý vyzval jednotlivé rezorty na šetrenie. Ministerstvo dopravy pre TASR uviedlo, že hľadá možnosti úspor.

Rezort dopravy aktuálne finalizuje predpoklad výdavkov na budúci rok. Pri tej príležitosti hľadá aj možnosti úspor v rezorte. "Ministerstvo dopravy a výstavby SR nakladá v každom rozpočtovom roku s verejnými prostriedkami efektívne," zdôraznil odbor komunikácie MDV.

 Slovenská ekonomika v druhom štvrťroku tohto roka spomalila tempo rastu na 1,9 %. Kamenický po zverejnení štatistík v stredu (14. 8.) uviedol, že ak bude ekonomika v spomaľovaní pokračovať aj v druhom polroku, situácia bude vážna. Rozpočet na tento rok mal byť prvýkrát v histórii vyrovnaný. "Musím však povedať, že po dnešných správach je tento cieľ ohrozený. Mojou prioritou bude 'ukočírovať' tento trend tak, aby boli straty čo najmenšie," poznamenal Kamenický.

Preto vyzval ministrov, aby spoločne začali šetriť. "Každý musí začať sám od seba a namiesto ďalších požiadaviek, ktoré prichádzajú na Ministerstvo financií SR na dodatočné peniaze, začali hľadať úspory vo vlastných rezortoch tak, aby sme dokázali ušetriť ďalšie peniaze," vyhlásil Kamenický. V súvislosti s ďalšími krokmi v najbližšom období uviedol, že si počká na čísla zo septembrovej prognózy. "Je jasné, že ak bude táto náhla zmena rastu ekonomiky pokračovať, bude znamenať zníženie rozpočtovaných príjmov, na čo budeme musieť reagovať na strane výdavkov," avizoval Kamenický.