< sekcia Ekonomika

Rezort financií: V pandémii platia výhodnejšie preddavkové povinnosti

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

V praxi sa rozlišujú štyri skupiny daňovníkov.

Bratislava 29. apríla (TASR) - Všetci tí, ktorí podali daňové priznanie a zaplatili daň do konca marca tohto roka, riešia otázku, či a v akej výške platiť preddavky v ďalšom období. Ministerstvo financií (MF) SR však informuje, že nikto nebude v čase pandémie nového koronavírusu platiť vyššie preddavky než doteraz.

V praxi sa rozlišujú štyri skupiny daňovníkov. "Ak patrí daňovník medzi tých, ktorým klesli tržby pod 40 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka, nemusí preddavky od mája až do mesiaca po skončení pandémie platiť vôbec," upozornilo MF SR. Jedinou podmienkou však je podať elektronicky vyhlásenie správcovi dane, že patrí do skupiny tých, ktorým klesli tržby pod 40 %.

Do druhej skupiny daňovníkov patria tí, ktorí podali daňové priznanie ku koncu marca, alebo neskôr a ich daň za minulý rok bola nižšia ako v roku 2018. "Týmto daňovníkom bude vrátený preplatok na dani a počnúc aprílom budú platiť preddavky z tejto nižšej daňovej povinnosti," doplnilo ministerstvo.

Ďalšou skupinou sú daňovníci, ktorí už podali daňové priznanie a ich daňová povinnosť za minulý rok bola vyššia ako v roku 2018. "Títo doplatia svoju daň najneskôr do jedného mesiaca od skončenia pandémie. Čo sa týka preddavkov, budú ich platiť tak ako doteraz," priblížil rezort financií.

Posledná možnosť je tu pre všetkých, ktorí aj napriek už podaným alebo nepodaným daňovým priznaniam budú chcieť upravovať svoje preddavkové povinnosti inak, a to na základe žiadosti zaslanej správcovi dane o platenie preddavkov. Tu platí, že výšku preddavkov určí správca dane.

V prípade, že už daňovník v apríli svoje preddavky na daň z príjmov zaplatil a boli vyššie než vyplýva zo zákona platného v období pandémie, môže si svoju preddavkovú povinnosť upraviť od ďalšieho mesiaca. O vrátenie preplatku, ktorý mu za tento mesiac vznikol, môže požiadať správcu dane a ten mu rozdiel vráti.

Dôležité je, že všetky tieto opatrenia sa týkajú iba obdobia pandémie a jedného mesiaca po jej skončení. "Po tomto období sa všetci daňovníci vrátia k svojim preddavkovým povinnostiam a budú platiť preddavky na základe daňového priznania za rok 2019. Inak povedané, po pandémii sa ich daňové povinnosti vrátia do starých koľají," dodal rezort financií.