Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Ekonomika

Rezort hospodárstva chce firme FTE automotive pomôcť 17 miliónmi eur

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Výroba v rámci slovenského závodu je zameraná najmä na výrobu a generálne opravy hydraulických bŕzd a brzdových systémov.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR predložilo návrh na poskytnutie investičnej pomoci pre spoločnosť FTE automotive Slovakia, sídliacu v Malom Šariši pri Prešove. Cieľom návrhu, ktorý sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní, je dotácia na hmotný a nehmotný majetok, ako aj na vytvorenie nových pracovných miest. Celková hodnota investičnej pomoci má byť 17.551.987 eur.

Prijímateľ podľa návrhu plánuje do konca roku 2030 vytvoriť 365 nových pracovných miest. Dotácia na hmotný a nehmotný majetok presahuje 7,8 milióna eur, príspevok na nové pracovné miesta je vyše 9,7 milióna eur. Dotácia ma byť vo forme úľavy na dani z príjmov, s čím súhlasilo Ministerstvo financií SR podľa zákona o regionálnej investičnej pomoci.

"Cieľom investičného zámeru je diverzifikácia existujúcej produkcie prijímateľa spustením výroby dvoch úplne odlišných komponentov od doteraz vyrábaných. Pôjde o výrobu vzduchotechnických a tepelnoizolačných riešení (tepelné vetranie a klimatizácia - HVAC) a vysokonapäťových modulov chladiacej kvapaliny (HVCH)," uviedlo MH v predkladacom návrhu. Dosiahnutie plnej plánovanej kapacity má byť v decembri 2028. Materiál má podľa MH pozitívne sociálne vplyvy v oblasti zamestnanosti v regióne.

Automobilová skupina FTE, ktorá je súčasťou francúzskej skupiny Valeo, sa zameriava na výrobu automobilových dielov pre prevodovky a pohonné jednotky, hydraulických spojok, hydraulických bŕzd a snímačov. Na Slovensku pôsobí skupina od roku 2004. Výroba v rámci slovenského závodu je zameraná najmä na výrobu a generálne opravy hydraulických bŕzd a brzdových systémov. Okrem toho v tejto lokalite prevádzkuje aj centrum výskumu a vývoja.