Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 19. jún 2024Meniny má Alfréd
< sekcia Ekonomika

Rezort hospodárstva pripravuje výzvu na pomoc v boji s cenami energií

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Ide o pokračovanie pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorú ministerstvo poskytovalo už počas decembra 2022.

Bratislava 5. januára (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR plánuje už počas februára vyhlásiť ďalšiu výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien plynu a elektriny. Informoval o tom tlačový odbor MH SR.

Ide o pokračovanie pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorú ministerstvo poskytovalo už počas decembra 2022.

Oprávneným žiadateľom bude podľa MH SR každý subjekt, ktorý vykonáva hospodársku činnosť (je poskytovateľom služby alebo predajcom tovaru) bez ohľadu na svoj právny status, veľkosť či spôsob financovania, vrátane samospráv, občianskych združení či domovov sociálnych služieb.

Oprávnené obdobie, ako aj ďalšie parametre možností čerpania spresní rezort hospodárstva v závislosti od vývoja situácie s cenami energií.

V rámci uvedenej výzvy bude v tomto prípade poskytnutá pomoc aj odberateľom elektriny mimo domácnosti s celkovým ročným odberom elektriny za predchádzajúci rok najviac 30.000 kilowatthodín (kWh) a odberateľom plynu mimo domácnosti s celkovým ročným odberom plynu za predchádzajúci rok najviac 100.000 kWh, ktorí splnia podmienky výzvy.

Podľa rezortu ide o odberateľov elektriny a plynu, ktorí sú podľa zákona o regulácii v sieťových odvetviach zraniteľnými odberateľmi (tzv. malé podniky) a ktorým dodávka elektriny a plynu podlieha cenovej regulácii Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Rezort upozornil, že nejde o odberateľov elektriny a plynu v domácnosti a vybraných zraniteľných odberateľov, ktorým sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny.