Bratislava 18. júna (TASR) - Ministerstvá majú aktuálne dočasne zablokovanú 100-percentnú flexibilitu pri čerpaní eurofondov, zatiaľ čo samosprávy môžu využívať 50-percentnú flexibilitu. Vyplýva to z Informácie o stave implementácie Programu Slovensko k 31. máju 2025, ktorú dnes schválila vláda SR. Samosprávam však nezaniknú žiadne finančné prostriedky z eurofondov. Informovalo o tom v stredu Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktoré je predkladateľom schváleného návrhu.
Vláda v rámci tohto opatrenia dočasne zablokuje 1,26 miliardy eur z eurofondov. „Žiadne euro určené regiónom nezanikne. Prostriedky sa na územie vrátia buď cez nové programy alebo prostredníctvom iných mechanizmov podpory,“ ubezpečil regionálnych partnerov minister investícií Samuel Migaľ (nezávislý) s tým, že ak by neboli peniaze takto prerozdelené, hrozilo by ich prepadnutie. Slovensko by mohlo podľa neho prísť až o 700 miliónov eur, ak by nepristúpilo k technickému zásahu.
Zablokovanú sumu nebude možné dočasne využiť na vyhlasovanie výziev. Minister odhaduje, že to potrvá približne tri až štyri mesiace. Dôvodom je veľmi nízka miera čerpania dostupných prostriedkov, pričom podľa materiálu MIRRI SR aktuálne čerpanie z hlavného operačného Programu Slovensko predstavuje iba 8,3 %.
Financie, ktoré boli zablokované, by sa mali po revízii presmerovať do nových priorít, napríklad na projekty s duálnym vojenským aj civilným využitím, ako sú mosty, cesty, či na podporu konkurencieschopnosti. Cieľom je zabezpečiť efektívne a rýchle využitie eurofondov v súlade s prioritami Európskej komisie.
MIRRI SR zároveň doplnilo, že pokračuje v intenzívnych rokovaniach s partnermi a Európskou komisiou o konkrétnych riešeniach, ktoré umožnia čo najefektívnejšie využitie všetkých dostupných zdrojov pre všetky subjekty zapojené do implementácie eurofondov.
Únia miest Slovenska (ÚMS) v stredu s prekvapením zaznamenala schválenú Informáciu o stave implementácie Programu Slovensko k 31. máju 2025. Vláda mala pritom vynechať zástupcov Únie miest z diskusie o navrhovaných zmenách, čo je podľa nich útok na slovenské mestá. „Všetky sľuby vlády SR vo vzťahu k slovenským mestám boli zrejme účelové a neférové, čo ovplyvní našu dôveru smerom k predstaviteľom vlády. Kompetentné ministerstvo budeme žiadať o vysvetlenie,“ uviedla ÚMS.