Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

J. RICHTER: Hlavnou prioritou bola aj bude politika zamestnanosti

Na archívnej snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Štefan Puškáš

K znižovaniu nezamestnanosti by podľa ministra mali napomôcť nové spustené projekty, ktoré sú zamerané práve na mladých nezamestnaných, ľudí dlhodobo bez práce a nezamestnaných vo veku nad 50 rokov.

Bratislava 6. februára (TASR) - Prioritou ministerstva práce v uplynulom období bolo znižovanie nezamestnanosti a zvyšovanie zamestnanosti. Výsledkom je, že v evidencii úradov práce ubudlo 75.000 ľudí a vytvorilo sa 130.000 nových pracovných miest. Takto hodnotí svoje pôsobenie minister práce Ján Richter (Smer-SD).

"Považujem to za úspech. I keď treba objektívne povedať, že to nie je len záležitosť ministerstva práce. Vplyv na to má aj vývoj ekonomiky. Dôležité je, že sme v maximálnej miere hľadali spôsob ako urobiť a čo urobiť s rizikovými skupinami. Teda s mladými ľuďmi, dlhodobo nezamestnanými a ľuďmi nad 50 rokov," skonštatoval Richter s tým, že pri všetkých týchto kategóriách však nezamestnanosť klesla.

Uviedol tiež, že ministerstvo práce pod jeho vedením uskutočnilo kompletnú reformu prvého, druhého aj tretieho piliera. "Pripravili sme anuitu, to znamená zákon o vyplácaní dôchodkov z druhého piliera. Pripravili sme aj minimálny dôchodok. Zvýšili sme vianočný príspevok," vymenoval niektoré prijaté opatrenia Richter.

Prioritou v nasledujúcom období bude podľa neho naďalej politika zamestnanosti. "Hlavnou prioritou bola a bude politika zamestnanosti a znižovania nezamestnanosti. Ak budeme pri moci a budeme mať podporu verejnosti, očakávame, že v tomto kalendárnom roku by historicky mala nezamestnanosť klesnúť pod 10 %," predpokladá Richter.

K znižovaniu nezamestnanosti by podľa neho mali napomôcť aj nové spustené projekty, ktoré sú zamerané práve na mladých nezamestnaných, ľudí dlhodobo bez práce a nezamestnaných vo veku nad 50 rokov. "Reálne predpokladáme, že prostredníctvom nich vytvoríme podmienky pre zamestnávanie až 90.000 ľudí," vyčíslil minister práce.

Zároveň doplnil, že okrem toho si veľa sľubuje aj od zavedenia inkluzívneho zamestnávania. "Osobne si veľa sľubujem od inkluzívnej práce, ktorú chceme rozvinúť za predpokladu, že k tomu budeme mať príležitosť. Myslím si, že príkladov a inšpirácií máme dosť zo susedného Rakúska, prípadne aj z Európy ako takej, kde týmto spôsobom pracuje 14 miliónov ľudí a my máme rezervy," skonštatoval Richter.

Ďalšou prioritou novej vlády by mali byť podľa neho sociálne služby. "Chceme postaviť úplne nanovo sociálne služby. Keď som v roku 2012 nastupoval do funkcie, tak celkovo 35 miliónov išlo zo štátneho rozpočtu na sociálne služby. Pre tento kalendárny rok je to viac ako 90 miliónov eur a stále sa javí byť nedostatok a nespokojnosť jednotlivých zriaďovateľov, hlavne neverejných," objasnil Richter.

V oblasti dôchodkového systému je jeho ambíciou zvyšovať vianočný príspevok a zaviesť 13. dôchodok. "Budeme musieť zhodnotiť aj valorizáciu. Chceme si sadnúť s Jednotou dôchodcov na Slovensku a hľadať nové východiská, ktoré sa budú týkať tejto problematiky. Novou úlohou je aj opatrovateľská služba, kde je záujem v maximálnej miere zvýšiť príspevok, hlavne pre kategóriu v rodinnej väzbe," avizoval Richter.