< sekcia Ekonomika

Barel americkej ropy WTI zlacnel na 104,67 USD

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Zlacnenie ropy WTI súvisí s poklesom napätia na Blízkom východe.

New York 21. septembra (TASR) - Barel (159 litrov) ľahkej americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) sa predával v piatok (20. 9.) na newyorskej komoditnej burze pred skončením obchodovania po 104,67 USD (77,45 eura) a v priebehu dňa zlacnel o 1,72 USD alebo 1,4 %. Informovala o tom agentúra AP.

Barel WTI, najpredávanejšej ropnej zmesi v Spojených štátoch, tento týždeň zlacnel o 3,3 % (3,54 USD) napriek tomu, že v stredu (18. 9.) došlo k jeho zdraženiu o 2,5 % po oznámení, že americká centrálna banka Fed bude zatiaľ v nezmenšenom rozsahu pokračovať v nakupovaní štátnych dlhopisov.

Zlacnenie ropy WTI súvisí s poklesom napätia na Blízkom východe. Vo štvrtok americký minister zahraničných vecí John Kerry vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby podporila americko-ruskú dohodu o Sýrii, ktorá znižuje hrozbu vojenských úderov USA voči Damasku. Zapôsobila aj správa z Líbye, že už začne dodávať na medzinárodný trh podstatne viac ropy, ktorej export po zvrhnutí diktátora Muammara Kaddáfího v roku 2011 prudko znížila.

Barel severomorskej ropy Brent, ktorá je druhou najdôležitejšou ropnou zmesou na medzinárodnom trhu, však v piatok zdražel na burze v Londýne o 46 centov na 109,22 USD.