< sekcia Ekonomika

Ceny ropy pokračovali v stredu ráno v raste

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Ropné rezervy v USA v uplynulom týždni klesli o 9,5 milióna barelov, aj keď zásoby benzínu sa zvýšili, ukázala utorková správa American Petroleum Institute.

Singapur 16. septembra (TASR) – Ceny ropy v stredu ráno pokračovali v raste. Hurikán Sally totiž zastavil produkciu v Mexickom zálive. Navyše, zásoby ropy v USA v uplynulom týždni výrazne klesli.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa v stredu o 7:51 SELČ predával po 38,93 USD (32,74 eura). To bolo o 65 centov alebo o 1,70 % viac ako v utorok na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si v utorok pripísal 1,02 USD alebo približne 2,7 % a uzavrel na 38,28 USD za barel.

Novembrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v stredu o 7:52 SELČ predával s plusom 57 centov alebo 1,41 % po 41,10 USD za barel.

Viac než štvrtina ťažby ropy a plynu v Mexickom zálive sa zatvorila rovnako ako exportné prístavy. Oblasť totiž zasiahol hurikán Sally. Odhaduje sa, že hurikán by mohol v priebehu 11 dní spôsobiť výpadok produkcie v objeme 3 až 6 miliónov barelov ropy.

Ropné rezervy v USA v uplynulom týždni klesli o 9,5 milióna barelov, aj keď zásoby benzínu sa zvýšili, ukázala utorková správa American Petroleum Institute. Analytici počítali s nárastom zásob ropy o 1,3 milióna barelov. Oficiálne čísla budú zverejnené v stredu popoludní.