< sekcia Ekonomika

Ceny ropy v pondelok ráno klesli

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji sa v pondelok o 7.30 h SELČ predával po 27,38 USD (25,39 eura).

Singapur 6. apríla (TASR) - Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Trhy tak zareagovali na odklad rokovaní členov aliancie OPEC+ o znížení produkcie. Ponuka na trhu pritom vysoko prevyšuje dopyt a skladové zásoby ropy ďalej stúpajú.

Ministri ropného priemyslu z aliancie OPEC+, ktorú tvoria členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší veľkí producenti na čele s Ruskom, mali mať v pondelok videokonferenciu, ale presunuli ju na 9. apríla.

Pandémia nového koronavírusu a cenová vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom spôsobili prudký pokles cien ropy. Koncom minulého týždňa, keď sa začali šíriť správy o vyhliadkach na urovnanie sporu, ceny ropy strmo vzrástli. Ale Kremeľ to poprel. Dopyt po rope pritom zostáva slabý a Saudská Arábia dokonca svoju produkciu zvýšila.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v máji sa v pondelok o 7.30 h SELČ predával po 27,38 USD (25,39 eura). To bolo o 96 centov alebo 3,39 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena júnového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 69 centov alebo 2,02 % na 33,42 USD za barel.

(1 EUR = 1,0785 USD)