< sekcia Ekonomika

Produkcia ropy v USA dosiahla rekordných 11 miliónov barelov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

USA sú tak tesne za Ruskom druhým najväčším producentom čierneho zlata na svete.

Washington 18. júla (TASR) - Produkcia ropy v USA minulý týždeň prvýkrát v histórii krajiny dosiahla 11 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne, uviedlo v stredu americké ministerstvo energetiky. Motorom rastu je pokračujúci boom v oblasti ťažby z bridlíc.

USA sú tak tesne za Ruskom druhým najväčším producentom čierneho zlata na svete. Ruská produkcia na začiatku júla dosiahla podľa zdrojov agentúry Reuters 11,2 milióna barelov denne. Ťažba v Spojených štátoch od novembra vyskočila o milión barelov denne vďaka prudkému zvýšeniu ťažby z bridlíc. Podľa expertov 11 miliónov barelov denne nie je strop a očakávajú, že produkcia stúpne nad túto hranicu.

Zásoby ropy v USA sa v uplynulom týždni, skončenom 13. júla, zvýšili o 5,8 milióna barelov, pričom analytici počítali s ich poklesom o 3,6 milióna barelov.

Ceny ropy po zverejnení správy o stave rezerv v USA klesli. Americká WTI sa so stratou 55 centov predávala po 67,51 USD (58,14 eura) za barel. Severomorská ropa Brent oslabila o 39 centov a obchodovala sa po 71,77 USD za barel.

Aj keď ťažba čierneho zlata v USA v posledných dvoch rokoch prudko stúpla, krajina je stále vysoko závislá od dovozu, keďže je s dennou spotrebou takmer 20 miliónov barelov najväčším svetovým spotrebiteľom. Čistý dovoz v uplynulom týždni vzrástol o 2,2 milióna barelov na približne 9 miliónov barelov denne.

Zásoby benzínu klesli o 3,2 milióna barelov, pričom analytici očakávali ich zníženie o 44.000 barelov. Rezervy ropných destilátov klesli o 371.000 barelov oproti prognózovanému nárastu o 873.000 barelov.