< sekcia Ekonomika

Rozhodnutie ECB spôsobilo len dočasné oslabenie eura

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Euro sa po rozhodnutí ECB najprv dostalo pod veľký tlak a jeho kurz padol až na 1,0927 USD/EUR. Neskôr však zmazalo svoje straty.

Frankfurt nad Mohanom 12. septembra (TASR) - Balík monetárnych stimulov, ktorý vo štvrtok prijala Európska centrálna banka (ECB), mal len dočasný negatívny vplyv na spoločnú menu. Euro sa neskoro popoludní predávalo po 1,1041 USD. Jeho kurz sa teda pohybuje o niečo vyššie než ráno.

ECB stanovila vo štvrtok referenčný kurz na 1,0963 (v stredu: 1,1003) USD/EUR. To znamená, že dolár stál 0,9122 (0,9088) eura.

Rada guvernérov ECB prijala balík opatrení na podporu spomaľujúcej sa ekonomiky eurozóny. ECB znížila depozitnú sadzbu z -0,40 % na -0,50 %, s platnosťou od novembra obnovila program nákupu dlhopisov a upravila program dlhodobých úverov pre banky. ECB takisto prijala opatrenia, aby zmiernila vplyv negatívnych úrokových sadzieb na banky.

Ochladenie ekonomiky eurozóny je silnejšie, než sa očakávalo, zdôvodnil rozhodnutie Rady guvernérov šéf ECB Mario Draghi. Poukázal tiež na pretrvávajúce riziká ohrozujúce ekonomické vyhliadky, medzi ktoré patrí obchodná vojna medzi USA a Čínou rovnako ako rastúca pravdepodobnosť chaotického brexitu.

Euro sa po rozhodnutí ECB najprv dostalo pod veľký tlak a jeho kurz padol až na 1,0927 USD/EUR. Neskôr však zmazalo svoje straty. Draghi považuje riziko recesie v eurozóne za nízke, aj keď sa v poslednom čase zvýšilo. Toto vyhlásenie podľa obchodníkov podporilo euro.

Draghi okrem toho zdôraznil, že cieľom ECB nie je oslabenie eura. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok opäť napísal na Twitteri, že ECB sa uvoľnením menovej politiky snaží oslabiť euro proti silnému doláru, čím znevýhodňuje exportérov v USA. A opäť vyzval americkú centrálnu banku (Fed), aby znížila úrokové sadzby.