Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. marec 2024Meniny má Albín
< sekcia Ekonomika

RRZ výrazne zvýšila odhad deficitu na tento rok, má dosiahnuť 6 % HDP

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Ministerstvo financií v poslednom zverejnenom odhade predpokladá tohtoročný schodok vo výške 7,55 miliardy eur alebo 6,2 % HDP, v porovnaní s ním je odhad RRZ nižší o 0,2 % HDP.

Bratislava 30. novembra (TASR) - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) v novembri výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejných financií na tento rok. Oproti jej októbrovej prognóze došlo k nárastu schodku o 539 miliónov eur na 7,31 miliardy eur alebo 6 % hrubého domáceho produktu (HDP). K zhoršeniu odhadu prispeli najmä výdavky na mimoriadny príspevok pre dôchodcov.

"Najvýraznejší negatívny vplyv na odhad salda oproti predchádzajúcemu odhadu predstavuje schválenie mimoriadneho príspevku pre dôchodcov vo výške 300 eur na poberateľa, kde rozpočtový vplyv očakávame na úrovni 439 miliónov eur (0,4 % HDP)," vyčíslila RRZ v novembrovom rozpočtovom semafore, ktorý aktualizuje každý mesiac.

V porovnaní s rozpočtom schváleným na rok 2023 prognózuje rada deficit nižší o 0,4 % HDP. Riziko jeho prekročenia tak ostáva naďalej nízke. Ministerstvo financií v poslednom zverejnenom odhade predpokladá tohtoročný schodok vo výške 7,55 miliardy eur alebo 6,2 % HDP, v porovnaní s ním je odhad RRZ nižší o 0,2 % HDP. "V porovnaní s plánovaným deficitom mimo rezervy na energopomoc sa naopak odhaduje deficit vyšší až o 973 miliónov eur (0,8 % HDP)," upozornila rada.

Očakávané výdavky na opatrenia vlády súvisiace s kompenzáciou cien energií dosahujú 2,967 miliardy eur (2,4 % HDP), z čoho výdavky v objeme 1,1 miliardy eur (0,9 % HDP) by mali byť financované z eurofondov. "Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový negatívny vplyv opatrení na deficit nižší oproti rozpočtu o 1,469 miliardy eur (1,2 % HDP)," doplnila RRZ.