Quantcast
< sekcia Ekonomika

Rubeľ posilnil oproti euru k hranici 58 RUB/EUR

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Od začiatku roka sa kurz ruskej meny posilnil oproti doláru už zhruba o 30 %, čo z rubľa robí tento rok najúspešnejšiu menu na svete.

Moskva 24. mája (TASR) - Kurz ruského rubľa pokračoval v posilňovaní aj v utorok napriek čiastočnému zmierneniu kapitálových kontrol, pričom sa dostal oproti euru na nové 7-ročné a v porovnaní s dolárom na nové 4-ročné maximum. Ruskú menu ťahajú nahor exportné firmy, ktoré musia príjmy v zahraničnej mene previesť na ruble.

Ako uviedla agentúra Reuters, v utorok kurz rubľa oproti doláru krátkodobo posilnil o 2,5 % a dostal sa na 56,36 RUB/USD. To bola najvyššia hodnota od marca 2018. Ešte výraznejší posun urobila ruská mena oproti euru, keď v porovnaní s pondelkom (23. 5.) posilnila o 3 % na 58,24 RUB/EUR. To bol nový najvyšší kurz rubľa oproti európskej mene od júna 2015.

Od začiatku roka sa kurz ruskej meny posilnil oproti doláru už zhruba o 30 %, čo z rubľa robí tento rok najúspešnejšiu menu na svete. Podľa analytikov k výraznému rastu kurzu prispieva koniec mesiaca a očakávané dane od energetických firiem, ako aj konverzia platieb za vývoz plynu na ruble.