Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Ekonomika

RULE OF LAW: Legislatívne zmeny sú prijímané netransparentne

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Združenia, obchodné a priemyselné komory vyjadrujú znepokojenie nad spôsobom, akým sú prijímané dôležité legislatívne zmeny s dosahom na podnikateľské prostredie.

Bratislava 5. decembra (TASR) – Podnikateľské asociácie, zamestnávateľské združenia, obchodné a priemyselné komory zoskupené v Iniciatíve za vládu zákona (Rule of Law Initiative) vyjadrujú hlboké znepokojenie nad spôsobom, akým sú prijímané dôležité legislatívne zmeny so zásadným dosahom na podnikateľské prostredie. Uviedli to v dnešnom spoločnom stanovisku, ktoré médiám poskytol koordinátor iniciatívy Michal Krčméry.

Iniciatíva upozornila, že spôsob, akým boli v uplynulých týždňoch schválené zmeny v systéme zdravotného a sociálneho poistenia, zásadne podkopávajú dôveru verejnosti v predvídateľnosť legislatívneho procesu. Reagovala i na fakt, že Národná rada SR minulý týždeň schválila novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorej znenie bolo zmenené prostredníctvom poslaneckého návrhu prijatého na zasadnutí parlamentného výboru pre zdravotníctvo deň pred hlasovaním v pléne.

"Zmena sa udiala bez akejkoľvek diskusie s odbornou aj laickou verejnosťou, čo je v jasnom rozpore so záväzkami vyjadrenými v programovom vyhlásení vlády či Akčnom pláne na posilnení SR ako právneho štátu," uviedol Krčméry.

Spôsob presadzovania významných legislatívnych zmien podľa zamestnávateľských zväzov a komôr odporuje princípom právneho štátu. Dôležitosť legislatívneho procesu, v rámci ktorého musí každý návrh zákona prejsť riadnym pripomienkovým konaním za účasti verejnosti, rokovaním Hospodárskej a sociálnej rady SR a nakoniec i rokovaním vlády SR, bol zásadným spôsobom spochybnený, a to hneď dvakrát v priebehu len niekoľkých týždňov, upozornili.

"Viaceré kroky dávajú dôvody domnievať sa, že takýto postup bol zvolený účelovo s cieľom vyhnúť sa diskusií s odbornou verejnosťou," uvádzajú v stanovisku.

Podnikateľská komunita dlhodobo poukazuje na netransparentnosť spôsobu prijímania poslaneckých pozmeňujúcich návrhov, ktoré významne zasahujú do prijímanej legislatívy. Vláda sa pritom v programovom vyhlásení zaviazala, že bude presadzovať, aby poslanecké návrhy boli v druhom čítaní prerokúvané v rámci širokého medzirezortného pripomienkového konania za účasti verejnosti.

K rovnakému princípu sa vláda prihlásila i v Akčnom pláne na posilnenie Slovenska ako právneho štátu prijatom v roku 2015. "Plne rešpektujúc právo poslancov iniciatívne navrhovať legislatívne zmeny, sme však nútení konštatovať, že tieto záväzky a deklarácie nie sú rešpektované," vyčítajú zamestnávatelia. K závažným legislatívnym zmenám dochádza podľa nich síce formálne legálnym, ale netransparentným spôsobom. Apelovali preto na vládu a poslancov parlamentu, aby rešpektovali už prijaté záväzky a neuchyľovali sa ku krokom, ktoré vedú k v oslabovaniu právneho štátu.