Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Ruská centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu na 19 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Medziročná miera inflácie v Rusku dosiahla v auguste 9,05 %, informoval začiatkom týždňa ruský štatistický úrad.

Moskva 13. septembra (TASR) - Ruská centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov. Potvrdili sa tak očakávania analytikov, keďže banka už dlhšie upozorňovala na vysokú infláciu a potrebu schladiť prehrievajúcu sa ekonomiku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

"Súčasné inflačné tlaky zostávajú na vysokej úrovni," uviedla v piatok ruská centrálna banka v oficiálnom vyhlásení po tom, ako hlavnú úrokovú sadzbu posunula z 18 % na 19 %. "Je preto nevyhnutné znovu sprísniť menovú politiku, aby sme opätovne naštartovali proces dezinflácie, znížili inflačné očakávania a zabezpečili, že inflácia sa na budúci rok vráti k inflačnému cieľu," dodala.

Medziročná miera inflácie v Rusku dosiahla v auguste 9,05 %, informoval začiatkom týždňa ruský štatistický úrad. To je síce mierne spomalenie oproti júlovej hodnote 9,13 %, stále je to však vysoko nad inflačným cieľom, ktorý centrálna banka stanovila na 4 %.

Rusko zápasí s výraznými výkyvmi v cenách od útoku na Ukrajinu vo februári 2022, na čo západné štáty zareagovali sériou bezprecedentných sankcií. Na tie zasa Rusko reagovalo opatreniami na stabilizáciu ekonomiky.

Oproti roku 2021, poslednému pred vojnou na Ukrajine, zvýšila ruská vláda výdavky na zbrojársky priemysel o takmer 50 %. Tento krok pomohol zabrániť kolapsu ekonomiky, ktorý pôvodne viacerí ekonómovia a politici predpokladali, zároveň to však znamenalo výrazné zrýchlenie inflácie. Pokračovanie vojny zároveň zredukovalo v krajine pracovnú silu, keďže mnohých mužov poslal ruský prezident Vladimir Putin do bojov na Ukrajine a ďalšie tisíce opustili krajinu.

"Trh práce zostáva napätý. Nezamestnanosť klesla na nové historické minimum," uviedla centrálna banka. Poukázala tak na ostatné údaje za mesiac júl. Tie ruský štatistický úrad zverejnil koncom augusta, pričom uviedol, že nezamestnanosť sa udržala na júnovej úrovni 2,4 %, čo je najnižšia nezamestnanosť v Rusku v histórii meraní.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.