Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Ruská plynová éra v Európe sa končí, straty pocíti aj Ukrajina

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Gazprom stratí z predaja plynu takmer 5 miliárd USD.

Moskva/Kyjev 1. januára (TASR) - Vývoz ruského plynu do Európy cez Ukrajinu plynovodmi zo sovietskej éry sa na Nový rok úplne zastavil, keďže Kyjev odmietol obnoviť tranzitnú dohodu. To znamená koniec desaťročí dominancie Ruska nad európskymi energetickými trhmi. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Všeobecne očakávané zastavenie neovplyvní ceny pre spotrebiteľov v Európskej únii (EÚ) na rozdiel od roku 2022, keď pokles dodávok komodity z Ruska vystrelil jej ceny na rekordné maximá, zhoršil krízu životných nákladov a zasiahol konkurencieschopnosť bloku.

Európska komisia uviedla, že EÚ sa na zastavenie dodávok pripravila. "Európska plynárenská infraštruktúra je dostatočne flexibilná na to, aby poskytovala plyn iného ako ruského pôvodu," uviedol hovorca Komisie a poukázal na významné zvýšenie dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG) od roku 2022.

Slovensko a Rakúsko, zostávajúci odberatelia ruského plynu z EÚ cez Ukrajinu, si zabezpečili alternatívne dodávky, zatiaľ čo Maďarsko bude naďalej dostávať ruský plyn cez čiernomorský plynovod TurkStream.

Podnestersko, odtrhnutý proruský región Moldavska, ktorý sa tiež spoliehal na toky cez Ukrajinu, v stredu skoro ráno prerušil dodávky tepla a teplej vody do domácností. Miestna energetická spoločnosť Tirasteploenergo vyzvala obyvateľov, aby sa teplo obliekli, zavesili na okná prikrývky alebo hrubé závesy a používali elektrické ohrievače.

Ukrajina, ktorá odmietla predĺžiť tranzitnú dohodu, stratí až 1 miliardu USD (962,56 milióna eur) ročne na poplatkoch za tranzit plynu z Ruska. V snahe kompenzovať tieto straty od stredy štvornásobne zvýši tarify za prepravu plynu pre domácich spotrebiteľov, čo by mohlo priemysel krajiny stáť viac ako 1,6 miliardy hrivien (36,66 milióna eur) ročne.

Gazprom stratí z predaja plynu takmer 5 miliárd USD.

Hlavný odberateľ plynu na Slovensku, SPP, uviedol, že bude zásobovať svojich zákazníkov najmä plynovodmi z Nemecka a tiež z Maďarska, no bude čeliť dodatočným nákladom na tranzit.

Rusko a bývalý Sovietsky zväz strávili pol storočia budovaním si kľúčového podielu na európskom trhu s plynom, ktorý na vrchole dosahoval približne 35 %. EÚ ale od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 znížila svoju závislosť od ruskej energie nákupom väčšieho množstva plynu z Nórska a LNG z Kataru a Spojených štátov.

Kým v roku 2018 dodalo Rusko do Európy cez viaceré plynovody dohromady rekordných 201 miliárd kubických metrov (m3) plynu, po zatvorení plynovodu Jamal-Európa cez Bielorusko a poškodení potrubia Nord Stream v Baltickom mori v roku 2022 prepravilo Rusko cez Ukrajinu v roku 2023 už len asi 15 miliárd m3 plynu. To bol výrazný pokles zo 65 miliárd m3 v roku 2020, keď vstúpil do platnosti posledný päťročný kontrakt.

(1 EUR = 1,0389 USD; 1 EUR = 43,649 UAH)

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.