Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Ekonomika

Rusko schválilo prvú časť pomoci pre Krym

Ilustračné foto FOTO TASR/Pavel Neubauer

Ruská vláda dnes oznámila, že rozpočet Krymu podporí sumou 10,7 miliardy rubľov (217,64 milióna eur).

Moskva 28. marca (TASR) - Rusko dnes schválilo prvú časť finančnej pomoci pre Krym s cieľom podporiť miestnu ekonomiku potom, ako polostrov tento mesiac anektovalo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ruská vláda dnes oznámila, že rozpočet Krymu podporí sumou 10,7 miliardy rubľov (217,64 milióna eur). Okrem toho mesto Sevastopoľ získa 2,4 miliardy rubľov na podporu malých a stredných firiem, sociálne zabezpečenie a celkovú podporu ekonomiky.

Podľa ruského ministra financií Antona Siluanova plánuje Rusko investovať na Kryme tento rok do 243 miliárd rubľov. Konečné náklady akcie Ruska na Kryme, ktoré vyvolali najväčšiu krízu vo vzťahoch Západu a Východu od skončenia Studenej vojny, však budú podľa analytikov podstatne vyššie.

Ako uviedli, Krym bude ďalšou záťažou pre ruské štátne financie v čase, keď ruská ekonomika zápasí s problémami. Rozpočtový deficit Krymu dosahuje odhadom 55 miliárd rubľov, pričom Moskva tento schodok plánuje vykryť z ruského federálneho rozpočtu.

Ruská vláda okrem toho prisľúbila, že platy krymských zamestnancov verejného sektora a dôchodky sa posunú na úroveň ruských, čo znamená prakticky ich zdvojnásobenie. Ďalším problémom je fakt, že až 85 % spotreby elektrickej energie zabezpečujú Krymu dodávky z Ukrajiny a v prípade dodávok pitnej vody závislosť od Ukrajiny dosahuje 90 %.

Analytici predpokladajú, že ekonomika Ruska je schopná finančnú pomoc Krymu zvládnuť, keďže ide o malé územie. Skôr sa obávajú nákladov "krymskej operácie" v súvislosti s rozsahom odlevu kapitálu, sprísnením menovej politiky a oslabovaním rubľa. "Náklady by mohli predstavovať 1,5 % až 2 % hrubého domáceho produktu Ruska," povedal hlavný ekonóm spoločnosti Uralsib Capital Alexej Devjatov.

Agentúra Reuters dnes navyše zverejnila prieskum, v rámci ktorého oslovení ekonómovia zredukovali pôvodný odhad rastu ruskej ekonomiky v tomto roku o viac než polovicu. Ako uviedli, očakávajú, že kríza povedie k ešte výraznejšiemu poklesu investícií a odlevu kapitálu. Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev tento týždeň povedal, že odlev kapitálu by v tomto roku mohol dosiahnuť okolo 100 miliárd USD (72,68 miliardy eur), čo výrazne spomalí rast ekonomiky v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami. Vláda pôvodne predpokladala, že ruská ekonomika v roku 2014 vzrastie o 2,5 %.

(1 EUR = 49,1646 RUB, 1 EUR = 1,3759 USD)