Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Ekonomika

Ruský priemysel varuje: Sadzby centrálnej banky poškodzujú investície

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Šéfovia veľkých štátnych spoločností a lobistických skupín upozorňujú, že problém sa stal kritickým.

Moskva 26. októbra (TASR) - Čoraz viac ruských firiem a lobistických skupín sa sťažuje na neúmerne vysoké úrokové sadzby centrálnej banky. Varujú, že ciele v oblasti rozvoja infraštruktúry sa v dôsledku toho nepodarí dosiahnuť. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Centrálna banka v snahe bojovať s vysokou infláciou uprostred prudko rastúcich vládnych výdavkov na vojnu na Ukrajine a slabý rubeľ v piatok (25. 10.) zvýšila kľúčový úrok o 200 bázických bodov na rekordných 21 %. To spôsobuje problémy firmám, ktoré tvrdia, že čelia prehnane vysokým nákladom na pôžičky.

Šéfovia veľkých štátnych spoločností a lobistických skupín upozorňujú, že problém sa stal kritickým a hrozí, že vykoľají budúce investičné projekty a hospodársky rast.

Inflácia, ktorá podľa odhadu centrálnej banky dosiahla v septembri 9,8 %, v konečnom dôsledku predstavuje zvládnuteľnejšie výzvy ako vysoké úrokové sadzby, uviedol začiatkom októbra ruský miliardár Alexej Mordašov, najväčší akcionár oceliarne Severstaľ.

"Potreba zvýšiť sadzby na obmedzenie inflácie je jasná, ale začíname zachádzať príliš ďaleko. Dostávame sa do situácie, keď sa liek môže stať nebezpečnejším ako choroba," vyhlásil.

Objavujú sa znepokojivé signály, že firmy obmedzujú investície a uprednostňujú držanie finančných prostriedkov na vysoko úročených vkladových účtoch, čo bude brzdiť rozvoj a ekonomický rast, povedal Mordašov.

Vysoké vojenské výdavky podporili oživenie ruskej ekonomiky po jej poklese o 1,2 % v roku 2022. Ruský hrubý domáci produkt vlani vzrástol o 3,6 % a ministerstvo hospodárstva v tomto roku očakáva jeho rast o 3,9 %.

Ale vysoká kľúčová sadzba centrálnej banky brzdí ďalší rast priemyslu, keďže nové pôžičky na rozvoj sú veľmi drahé.

V energetickom sektore, ktorý je náročný na kapitál, sa kapacita na výstavbu nových elektrární a modernizáciu starých zmenšuje. Vysoká inflácia prudko zvýšila náklady na vybavenie a západné sankcie obmedzili prístup Ruska k technológiám.

Vysoké sadzby znamenajú, že úrok teraz tvorí väčšinu splátok pôžičiek. To povedie k ďalšiemu zvyšovaniu cien energetických projektov, a teda aj cien elektriny v Rusku.

V rokoch 2025 - 2042 chce pritom Rusko nainštalovať viac ako 90 gigawattov novej elektrickej kapacity, aby pokrylo rastúce potreby ekonomiky a predišlo možnému nedostatku.

Vysoké úroky zasahujú aj stavebné spoločnosti. Niektoré stavebné tendre na elektrárne na Sibíri už čiastočne zlyhali pre vysoké náklady na požičané prostriedky.

Alexander Kalinin, šéf lobistickej skupiny pre malé a stredné podniky Opora Rossii, očakáva, že úrokové sadzby na úvery pre malé a stredné podniky budú v budúcom roku 30 %, čo zníži investície a bude mať negatívny vplyv na hospodársky rast, ale môže spôsobiť ochladenie inflácie, o ktoré sa centrálna banka snaží.

"Úroveň sadzieb je už kritická," povedal Kalinin pre Reuters a poukázal na dva hlavné negatívne faktory pre malé a stredné firmy: rastúce náklady na kapitál a nedostatok pracovnej sily.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.