Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Ruský priemysel varuje: Sadzby centrálnej banky poškodzujú investície

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Šéfovia veľkých štátnych spoločností a lobistických skupín upozorňujú, že problém sa stal kritickým.

Moskva 26. októbra (TASR) - Čoraz viac ruských firiem a lobistických skupín sa sťažuje na neúmerne vysoké úrokové sadzby centrálnej banky. Varujú, že ciele v oblasti rozvoja infraštruktúry sa v dôsledku toho nepodarí dosiahnuť. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Centrálna banka v snahe bojovať s vysokou infláciou uprostred prudko rastúcich vládnych výdavkov na vojnu na Ukrajine a slabý rubeľ v piatok (25. 10.) zvýšila kľúčový úrok o 200 bázických bodov na rekordných 21 %. To spôsobuje problémy firmám, ktoré tvrdia, že čelia prehnane vysokým nákladom na pôžičky.

Šéfovia veľkých štátnych spoločností a lobistických skupín upozorňujú, že problém sa stal kritickým a hrozí, že vykoľají budúce investičné projekty a hospodársky rast.

Inflácia, ktorá podľa odhadu centrálnej banky dosiahla v septembri 9,8 %, v konečnom dôsledku predstavuje zvládnuteľnejšie výzvy ako vysoké úrokové sadzby, uviedol začiatkom októbra ruský miliardár Alexej Mordašov, najväčší akcionár oceliarne Severstaľ.

"Potreba zvýšiť sadzby na obmedzenie inflácie je jasná, ale začíname zachádzať príliš ďaleko. Dostávame sa do situácie, keď sa liek môže stať nebezpečnejším ako choroba," vyhlásil.

Objavujú sa znepokojivé signály, že firmy obmedzujú investície a uprednostňujú držanie finančných prostriedkov na vysoko úročených vkladových účtoch, čo bude brzdiť rozvoj a ekonomický rast, povedal Mordašov.

Vysoké vojenské výdavky podporili oživenie ruskej ekonomiky po jej poklese o 1,2 % v roku 2022. Ruský hrubý domáci produkt vlani vzrástol o 3,6 % a ministerstvo hospodárstva v tomto roku očakáva jeho rast o 3,9 %.

Ale vysoká kľúčová sadzba centrálnej banky brzdí ďalší rast priemyslu, keďže nové pôžičky na rozvoj sú veľmi drahé.

V energetickom sektore, ktorý je náročný na kapitál, sa kapacita na výstavbu nových elektrární a modernizáciu starých zmenšuje. Vysoká inflácia prudko zvýšila náklady na vybavenie a západné sankcie obmedzili prístup Ruska k technológiám.

Vysoké sadzby znamenajú, že úrok teraz tvorí väčšinu splátok pôžičiek. To povedie k ďalšiemu zvyšovaniu cien energetických projektov, a teda aj cien elektriny v Rusku.

V rokoch 2025 - 2042 chce pritom Rusko nainštalovať viac ako 90 gigawattov novej elektrickej kapacity, aby pokrylo rastúce potreby ekonomiky a predišlo možnému nedostatku.

Vysoké úroky zasahujú aj stavebné spoločnosti. Niektoré stavebné tendre na elektrárne na Sibíri už čiastočne zlyhali pre vysoké náklady na požičané prostriedky.

Alexander Kalinin, šéf lobistickej skupiny pre malé a stredné podniky Opora Rossii, očakáva, že úrokové sadzby na úvery pre malé a stredné podniky budú v budúcom roku 30 %, čo zníži investície a bude mať negatívny vplyv na hospodársky rast, ale môže spôsobiť ochladenie inflácie, o ktoré sa centrálna banka snaží.

"Úroveň sadzieb je už kritická," povedal Kalinin pre Reuters a poukázal na dva hlavné negatívne faktory pre malé a stredné firmy: rastúce náklady na kapitál a nedostatok pracovnej sily.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.