< sekcia Ekonomika

RÚZ chce navrhnúť zmrazenie minimálnej mzdy pre budúci rok

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas na rokovania o minimálnej mzde na budúci rok do 15. júla tohto roka.

Bratislava 21. mája (TASR) - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) avizovala, že bude navrhovať "zmrazenie" minimálnej mzdy na Slovensku. Uviedol to po rokovaní tripartity viceprezident únie Mário Lelovský s tým, že si "uvedomujú zodpovednosť za štátne a verejné financie". Zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov majú čas na rokovania o minimálnej mzde na budúci rok do 15. júla tohto roka.

Vláda podľa Lelovského slov tripartite oznámila, že rešpektuje zákonný nárok zástupcov zamestnávateľov aj odborárov na rokovania. "Nebude táto diskusia ľahká. Rešpektujeme súčasnú situáciu a vnímame zodpovednosť aj za financie, ale aj za to, či budeme schopní nielen my, ale aj verejná správa zaplatiť toľko na cene práce, ako nám to vychádza zo súčasnej legislatívy," podotkol Lelovský s tým, že RÚZ bude minimálne navrhovať, aby sa na budúci rok "zmrazila" minimálna mzda. "Nedá sa očakávať hospodársky rast a už vôbec nie nárast priemernej mzdy," povedal Lelovský.

Viceprezident RÚZ tiež upozornil, že únia by v prípade minimálnej mzdy mohla žiadať aj jej výraznejší pokles. "Ešte som nepočul o ekonomickej analýze, ktorá by hovorila o stabilizácii hrubého domáceho produktu. Všetky prognózy sú o náraste nezamestnanosti, poklese odbytu, ktorý bude významný, čo prinesie aj ďalšie komplikácie s tým, čo firmy môžu zarobiť a vyplatiť. Takže my sme vopred avizovali, že ponúkame kompromisný návrh. Veríme, že výsledok ku koncu roka nebude výrazne horší, ako sú súčasné prognózy," Lelovský.

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Marián Magdoško skonštatoval, že vlaňajšie rokovania o minimálnej mzde nedopadli úplne podľa predstáv odborárov. "Tohto roku, už pred rokovaním tripartity, sme boli oslovení RÚZ aj Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR o začatí rokovaní o minimálnej mzde," priblížil Magdoško. Odborári by si však radi počkali na "nejaké stabilnejšie čísla" v súvislosti s vývojom v ekonomike. "Čísla sa dramaticky menia, radi by sme si počkali na druhú polovicu júna, aby sme pracovali so stabilizovanými číslami. Aj my sme realisti, že asi sa nebude dať úplne dodržať zákon, ktorý je schválený. Nechcem nič predbiehať. Chceme a budeme rokovať," dodal Magdoško.