Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Ekonomika

Nemecký energetický koncern RWE uvažuje o investícii v Košiciach

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Až tisíc nových pracovných miest môže vzniknúť na východe Slovenska.

Bratislava 22. februára (TASR) – Na východe Slovenska môže vzniknúť tisíc nových pracovných miest. Priniesť ich má nemecký energetický koncern RWE, ktorý uvažuje o investícii v Košiciach. Informáciu prinieslo dnešné vydanie denníka Hospodárske noviny (HN), ktorému to potvrdil zdroj blízky rokovaniam.

Nemci sa mali už začiatkom mesiaca stretnúť s ministrom práce Jánom Richterom (Smer-SD). "Na 90 % je isté, že tých tisíc nových pracovných miest na východe republiky vznikne," vyhlásil vraj šéf rezortu pred rokovaním.

To, že Slovensko má šancu získať túto investíciu, potvrdil tiež Thomas Jan Hejcman, generálny riaditeľ Východoslovenskej energetiky, ktorá patrí do skupiny RWE. "Okrem Slovenska uvažujeme o Poľsku a Českej republike. Slovensko je však silným favoritom," spresnil pre denník. Rozhodnutie by mohlo podľa jeho slov padnúť v prvom kvartáli tohto roka.

V hre je pritom podľa HN okrem posilnenia aktivít v energetike či IT aj možnosť postavenia servisného centra pre Európu. Nemecké médiá totiž už od polovice minulého roka avizujú, že RWE v rámci skresávania výdavkov presunie servisné centrum pre celú Európu a s tým približne tisíc pracovných miest z Nemecka viac na východ.

Či Košice už rokujú s energetickým koncernom, hovorkyňa mesta Martina Viktorínová konkretizovať nechcela. "Nebudeme sa k tomu vyjadrovať," uviedla. Ministerstvo hospodárstva SR podľa HN informáciu nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Rezort len potvrdil, že koncern RWE o štátnu pomoc zatiaľ nežiadal.