< sekcia Ekonomika

RWE v 2. kvartáli znížil svoju stratu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Koncern potvrdila svoju prognózu pre tento rok a očakáva upravený čistý príjem v rozmedzí od 500 do 700 miliónov eur.

Essen 11. augusta (TASR) - RWE, druhý najväčší energetický koncern v Nemecku, v 2. kvartáli 2016 znížil svoju stratu o 22 % vďaka redukcii nákladov a nižším výdavkov na dane. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Upravená strata RWE sa podľa výpočtov agentúry Bloomberg za tri mesiace do konca júna znížila na 259 miliónov eur. Bloomberg toto číslo vypočítala z údajov za 1. polrok a 1. kvartál, keďže RWE výsledok za 2. kvartál ešte nezverejnil.

Koncern potvrdila svoju prognózu pre tento rok a očakáva upravený čistý príjem v rozmedzí od 500 do 700 miliónov eur.

Na výsledky RWE aj ďalších energetických firiem v Nemecku má negatívny vplyv rozhodnutie vlády prejsť na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov. To viedlo k zníženiu marží na elektrinu z konvenčných zdrojov, ako sú napríklad uholné a plynové elektrárne. Veľkoobchodné ceny elektriny v Nemecku sú tak najnižšie za vyše 10 rokov.

Okrem toho si RWE a ďalší producenti elektriny musia odkladať bokom miliardy eur na náklady spojené s ukončením výroby elektriny z jadra v Nemecku, čo sa tiež negatívne premieta do ich ziskov.

Divízia výroby elektriny z konvenčných zdrojov zaznamenala pritom v 2. kvartáli prevádzkový zisk 36 miliónov eur, zatiaľ čo vlani v rovnakom období vykázala stratu 151 miliónov eur.

Za celý 1. polrok dosiahol RWE upravený čistý príjem 598 miliónov eur. Tento výsledok však zaostal za odhadmi analytikov, ktorí počítali s príjmom vo výške 640 miliónov eur.