< sekcia Ekonomika

Rýchlostná cesta R4 už spája Košice s Maďarskom

Predseda vlády SR Robert Fico sa 7. novembra 2013 zúčastnil na slávnostnom otvorení rýchlostnej cesty R4 Košice - Milhosť. Na snímke zľava generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová, generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milan Gajdoš a premiér SR Robert Fico počas strihania pásky. Foto: TASR/František Iván

Výstavba úseku trvala 37 mesiacov a nedošlo počas nej k žiadnym závažnejším okolnostiam.

Košice 7. novembra (TASR) - Rýchlostná cesta R4 pri Košiciach sa po štyroch rokoch výstavby stala dnes dôležitou súčasťou regiónu a nahradzuje tak pôvodné spojenie s Maďarskom po ceste I/68.

Ako na slávnostnom otvorení úseku R4 Košice – Milhosť povedal predseda vlády SR Robert Fico, cesta do Maďarska sa stala rýchlejšou, bezpečnejšou a komfortnejšou.

Spolu s premiérom a predstaviteľmi Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), či dodávateľa stavby, spoločnosti Skanska, sa na akte prestrihnutia pásky zúčastnili aj vodiči, ktorých policajti ako prvých presmerovali na novootvorený úsek cesty.

Slávnostné otvorenie rýchlostnej cesty R4 Košice - Milhosť
Foto: TASR/František Iván


Premiér pred novinármi pripomenul, že o možnosti výstavby diaľnice na tomto úseku sa hovorilo už od roku 1992. "Realizácia prišla až v rokoch 2006 až 2010, kedy sme dali tento úsek do programového vyhlásenia vlády," povedal. Dodal, že tento úsek, ktorého dĺžka je 14,2 kilometra, významne prepojí regióny v tejto oblasti a vyjadril tiež presvedčenie, že aj maďarská strana urobí kroky, ktoré avizovala a zabezpečí výstavbu prepojenia zo štátnej hranice smerom na Miškovec.

Galéria: Otvorenie rýchlostnej cesty R4 Košice - Milhosť

"Náklady na výstavbu boli kryté predovšetkým z prostriedkov Európskej únie. Som preto rád, že úsek, na ktorom je 16 mostov, je dokončený a môže slúžiť verejnosti," doplnil Fico a potvrdil, že problematiku dokončenia úseku aj na druhej strane štátnej hranice otvorí na najbližšom stretnutí s premiérom Maďarska.

Generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš doplnil, že výstavba úseku trvala 37 mesiacov a nedošlo počas nej k žiadnym závažnejším okolnostiam, aj keď uznal, že drobné časové sklzy vznikali najmä kvôli tomu, že pri stavebných prácach boli odhalené mnohé archeologické nálezy z mladšej doby železnej.

"Otázka prepojenia cesty R4 v úseku Prešov – Poľská republika je v štádiu rokovania s Európskou úniou. Pripravujeme štúdiu realizovateľnosti, ktorá ukáže, či tento úsek môže byť financovaný z nového programového obdobia," dodal Gajdoš. Celkové náklady na práve dokončený úsek vyčíslil na 78 miliónov eur.