Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. apríl 2024Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

SaS oznámila programové priority v zdravotníctve a sociálnych veciach

Na snímke predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: TASR - Ján Krošlák

Kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay priblížil, že prioritou strany je zásada "rýchlejšie k lekárovi".

Bratislava 26. júna (TASR) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila svoje priority v oblasti rezortov sociálnych vecí, zdravotníctva a sociálne vylúčených spoločenstiev. Medzi najpodstatnejšie body týchto oblastí patrí skrátenie čakacích lehôt na vyšetrenia u lekára, zavedenie flexibilnejšieho systému platenej rodičovskej starostlivosti či zabezpečenie stabilného financovania obecných a sociálnych podnikov, informovala o tom v pondelok SaS.

"Na program kladieme skutočne obrovský dôraz, dôsledne na ňom pracujeme, aby bol opäť najlepší. Stále tak dokazujeme, že sme strana postavená na odborníkoch a riešeniach, kompetentne a skúsenosťami jediná, ktorá vie riadiť našu krajinu. Pretože bez programu sa vládnuť nedá," uviedol predseda strany Richard Sulík.

Kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay priblížil, že prioritou strany je zásada "rýchlejšie k lekárovi". "Čakacie lehoty v nemocniciach i v ambulanciách treba začať merať, pretože máme skúsenosti s tým, že už len meranie a zverejňovanie vedie k skracovaniu," povedal Szalay. Zároveň chce SaS podľa neho odbremeniť zdravotníctvo od nadbytočnej byrokracie pomocou presadenia takzvaného "zdravotníckeho kilečka".

Tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková dodala, že strana chce zaviesť povinnosť objednávať ľudí na konkrétny termín u lekára bez poplatku alebo aj za poplatok. "Aj tieto peniaze sú prínosom pre zdravotníctvo, pretože tento poplatok sa zužitkuje v podobe kvalitnejšej ambulancie a lepšie ohodnoteného personálu," uviedla.

Podľa tímlídra SaS pre sociálne veci Petra Cmoreja sú slovenské ženy podľa OECD najdlhšie na rodičovskej dovolenke, čo má dosah nielen na profesijný život, ale aj na ich budúce dôchodky. Strana chce preto flexibilnejší systém platenej rodičovskej starostlivosti. "Súčasné dávky nahradíme jednou dávkou, materskú či rodičovskú premenujeme na rodičovskú starostlivosť a zároveň umožníme ženám či mužom počas nej ľubovoľne pracovať," uviedol Cmorej.

Prioritou podľa Cmoreja je aj zvýšenie príspevku na bývanie na 40 % životného minima pre jednotlivca a na 60 % pre rodiny. "V riešeniach pre mladých sa zameriame na brigády od 15 rokov bez povolenia príslušného inšpektorátu práce. Budeme tiež presadzovať ústavný zákon o dôchodkoch, aby bol dôchodkový systém konečne udržateľný a predvídateľný," dodal.

V oblasti riešenia problematiky sociálne vylúčených spoločenstiev sa chce strana zamerať na sfunkčnenie sociálnych podnikov bývania, ktoré podľa SaS síce zákonne existujú, no nie sú nijako finančne podporované. Tímlíder pre sociálne vylúčené spoločenstvá Vladimír Ledecký chce preto presadiť, aby sociálne podniky boli financované zo Štátneho fondu rozvoja bývania s cieľom zamestnania miestnych ľudí a výstavby domov v týchto lokalitách.

"Zanalyzujeme projekty a dotačné programy v tejto oblasti. Presadíme aj to, aby mala táto problematika konečne jedného pána. Navrhneme preto, aby bol splnomocnenec vlády pre rómske komunity s málo kompetenciami nahradený štátnym tajomníkom pre sociálne vylúčené spoločenstvá pod ministerstvom práce," uzavrel Ledecký.