Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

SaS sa k Matovičovej reforme ešte nevyjadruje, chcú sa s ním stretnúť

Na snímke predseda strany SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík, foto z archívu Foto: TASR - Martin Baumann

Po minulotýždňovom stretnutí s liberálmi Matovič novinárom povedal, že s nimi prebral zhruba 30 otázok týkajúcich sa jeho reformy.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Koaličná SaS sa naďalej ešte nechce vyjadrovať k predstavenej daňovo-odvodovej "revolúcii" z dielne vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Liberáli chcú svoj postoj prezentovať najskôr samotnému Matovičovi, až potom sa vyjadria verejne. S ministrom už mali jedno stretnutie minulý piatok (19. 11.), ďalšie rokovanie si dohodli na tento piatok (26. 11.). TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.

"Stále platí, že náš postoj budeme komunikovať najskôr s ministrom financií a až potom sa vyjadríme verejne," zopakoval Šprlák.

Po minulotýždňovom stretnutí s liberálmi Matovič novinárom povedal, že s nimi prebral zhruba 30 otázok týkajúcich sa jeho reformy. "A môj pocit je taký, že to cítime veľmi podobne," povedal. Viacerí predstavitelia SaS tiež po stretnutí potvrdili, že sa zatiaľ zásadne nestavajú proti žiadnej z častí reformy.

Minister financií predstavil svoju daňovo-odvodovú "revolúciu" na štyroch tlačových konferenciách.

V nedeľu 14. novembra predostrel svoju víziu o novej podpore rodín s deťmi. Táto časť spočíva vo zvyšovaní niektorých rodinných príspevkov pre rodiny s deťmi - prídavku na dieťa, daňového bonusu, príspevku na krúžky a doučovanie a rekreačného bonusu. Príspevky by sa odvíjali od toho, či ide o pracujúcich alebo nepracujúcich rodičov. Pri rodine, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, tieto opatrenia dokopy tvoria 200 eur na dieťa mesačne, pri nepracujúcich rodičoch 100 eur.

Následne v pondelok (15. 11.) ukázal, ako by sa mohla po novom zdaňovať práca. Navrhol, aby bol celý systém zdaňovania práce založený na dvoch číslach - z hrubej mzdy zamestnanca má zamestnávateľ zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň.

Na utorok (16. 11.) si zase nechal zmeny pre podniky. Daň z príjmu pre právnické osoby (DPPO) by sa mohla podľa jeho návrhu znížiť z 21 % na 19 %. Podnikatelia by zároveň mohli mať flexibilné odpisy majetku na produktívne investície či možnosť tzv. skupinového zdaňovania.

Tento pondelok (22. 11.) zase predstavil časť "revolúcie", ktorá sa týkala živnostníkov a reštaurácií. Účtujúce samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mali podľa jeho návrhu platiť o štvrtinu nižšie odvody ako zamestnanci, a to 29 %. Ako alternatíva voči paušálnym výdavkom by mala fungovať paušálna daň vo výške 29 %. DPH pre služby reštaurácií by mala predstavovať desať percent. To posledné však podmieňuje zavedením detského menu, tzv. "eko menu" a povinným servírovaním krčahu vody grátis automaticky ku každému jedlu. Zmeny navrhol aj pri tringeltoch, tie by mali byť po novom súčasťou účtu, a to vo výške deviatich percent z celkovej sumy účtu bez DPH.