Quantcast
< sekcia Ekonomika

Saudská Arábia zvýšila export ropy takmer na dvojročné maximum

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Podľa najnovších údajov JODI dosiahol export zo Saudskej Arábie, najväčšieho vývozcu ropy na svete, vo februári 7,307 milióna barelov denne.

Rijád 19. apríla (TASR) - Saudská Arábia zvýšila export ropy vo februári nad 7 miliónov barelov denne (1 barel = 159 litrov). Vývoz sa tak dostal na najvyššiu úroveň takmer za dva roky. Poukázali na to údaje organizácie Joint Organisations Data Initiative (JODI), ktoré zverejnila agentúra Reuters.

Podľa najnovších údajov JODI dosiahol export zo Saudskej Arábie, najväčšieho vývozcu ropy na svete, vo februári 7,307 milióna barelov denne. V prvom mesiaci roka predstavoval export 6,996 milióna barelov ropy/deň. Februárový objem vývozu je tak najvyšší od apríla 2020, v ktorom prebiehala cenová vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom.

Saudská Arábia zvyšuje produkciu ropy v súlade s dohodou o postupnom zvyšovaní ťažby v rámci zoskupenia OPEC+. Zvýšenie exportu vo februári oproti januáru o viac než 300.000 barelov denne je však výrazné, k čomu podľa ekonómov prispeli najmä súčasné vysoké ceny komodity a zotavovanie dopytu.