Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Ekonomika

Scholz a Macron vyzvali na posilnenie konkurencieschopnosti EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident a nemecký kancelár sa ďalej zaviazali podporovať ambicióznu európsku obchodnú politiku, ktorá umožňuje uzatváranie spravodlivých obchodných dohôd.

Berlín 28. mája (TASR) - Nemecký kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzvali na reformy s cieľom zabezpečiť, aby si Európska únia (EÚ) udržala globálnu konkurencieschopnosť. Európa musí byť silným svetovým priemyselným a technologickým lídrom a zároveň musí realizovať svoj cieľ, ktorým je stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom, napísali v spoločnom článku, ktorý uverejnil v utorok denník Financial Times. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Na naplnenie týchto ambícií potrebuje EÚ "viac inovácií, viac vnútorného trhu, viac investícií, spravodlivejšiu súťaž a menej byrokracie," uviedli obaja lídri. Scholz a Macron sa tiež zaviazali, že budú spoločne pracovať na posilnení suverenity EÚ a znížení jej závislosti v kritických oblastiach. Európske spoločenstvo podľa nich potrebuje zlepšiť svoje technologické kapacity prostredníctvom podpory špičkového výskumu a inovácií, ako aj rozvoja infraštruktúry.

Za jednu z najsilnejších stránok Únie označili jednotný vnútorný trh, ktorý umožňuje podnikom vyvíjať inovatívne výrobky a služby pri zabezpečení vysokých štandardov. "Musíme naplno využiť jeho výhody prostredníctvom modernizovaného jednotného trhu, a to znížením fragmentácie a prekážok, rozvojom zručností a podporou mobility a konvergencie," vyzvali Macron a Scholz.

Francúzsky prezident a nemecký kancelár sa ďalej zaviazali podporovať ambicióznu európsku obchodnú politiku, ktorá umožňuje uzatváranie spravodlivých obchodných dohôd, vytvára vzájomné možnosti prístupu na trh a zabezpečuje rovnaké podmienky pre obchodných partnerov.