Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

SE chcú na skládke stabilizátu ENO vybudovať fotovoltickú elektráreň

Na archívnej snímke fotovoltaické články. Foto: TASR

Skládku stabilizátu v katastri Zemianskych Kostolian a Bystričian vybudovali na zrekultivovanej pláni dočasného odkaliska, s jej prevádzkou začali SE v roku 1998.

Zemianske Kostoľany 7. novembra (TASR) - Slovenské elektrárne pokračujú v prípravách projektov ďalšieho využitia Elektrárne Nováky (ENO) po ukončení výroby elektrickej energie a tepla z hnedého uhlia. Skládku stabilizátu plánujú uzavrieť a zrekultivovať, na ploche chcú vybudovať a prevádzkovať fotovoltickú elektráreň.

SE pripravujú ukončenie výroby elektrickej energie a tepla v ENO k dátumu 1. januáru 2024. Ukončenie prevádzky prinesie celý rad nadväzujúcich činností jednak v samotnom areáli závodu a v súvisiacich prevádzkach, ako je aj skládka stabilizátu. "Po ukončení výroby v závode ENO sa ukončí navážanie stabilizátu ako vedľajšieho produktu spaľovania hnedého uhlia a prevádzka skládky nebude naďalej potrebná," vysvetlili SE v oznámení o zmene navrhovanej činnosti, ktoré v tomto období predložili orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Skládku stabilizátu v katastri Zemianskych Kostolian a Bystričian vybudovali na zrekultivovanej pláni dočasného odkaliska, s jej prevádzkou začali SE v roku 1998. Po jej uzatvorení a rekultivácii tam plánujú v ďalšom kroku vybudovať a prevádzkovať fotovoltickú elektráreň s výkonom 23 megawatt peakov. Jej výkon plánujú vyviesť do existujúcej rozvodne umiestnenej v areáli ENO.

Závod ENO vyrába elektrickú energiu od roku 1953. V súčasnosti zabezpečuje okrem výroby a dodávky elektrickej energie dodávku horúcej vody na vykurovanie miest Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany a pre iné organizácie, ako i výrobu pary na dodávku tepla okolitým priemyselným podnikom. ENO SE prevádzkujú vo všeobecnom hospodárskom záujme, ako palivo elektrárne využívajú domáce hnedé uhlie, ktorého ťažbu postupne bane do konca tohto roka utlmia.