Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Elektrárne požiadali o ukončenie testovania bloku v Novákoch

Na snímke elektráreň Nováky. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Dôvodom kroku Slovenských elektrární má byť zhoršená kvalita ovzdušia v okolí.

Zemianske Kostoľany 27. januára (TASR) - Slovenské elektrárne (SE) požiadali Hornonitrianske bane Prievidza (HBP) o bezodkladné zastavenie prevádzkového testovania v treťom bloku Elektrárne Nováky (ENO3), potvrdil dnes pre TASR Miroslav Šarišský zo SE. Dôvodom kroku elektrární má byť zhoršená kvalita ovzdušia v okolí.

SE svoj krok odôvodnili vyhlásením Okresného úradu Trenčín z 23. januára o začiatku uplatňovania akčného plánu na zlepšenie kvality ovzdušia pre oblasť okresu Prievidza. Ako vyplýva z oznámenia uverejnenom na ich oficiálnej stránke, k ukončeniu prevádzkového testovania náhradnej spaľovacej jednotky v ENO má podľa nich dôjsť v najkratšom čase, čím by sa malo prispieť k zlepšeniu situácie v tejto oblasti. "Vyhodnotenie priebehu a výsledkov pokusu vykoná akreditovaná spoločnosť," doplnili.

"Z pohľadu ochrany ovzdušia, ako aj dlhodobej cenovej výhodnosti, odporúčame domácnostiam aj našim odberateľom zvážiť možnosť nahradenia vykurovacích zdrojov na tuhé palivá modernými, ekologickými zdrojmi tepla, ako sú tepelné čerpadlá, respektíve využívanie centrálnych zdrojov vykurovania tam, kde sú dostupné," uviedli ďalej na svojej stránke SE.

HBP neodporučia zastavenie prevádzkového pokusu na ENO3, nakoľko monitorovanie naďalej prebieha. Toto zariadenie nespôsobuje problém znečistenia ovzdušia. Predčasným odstavením ENO3 by došlo k zmareniu celého prevádzkového pokusu, uviedla v reakcii na žiadosť SE tlačová hovorkyňa HBP Adriana Siváková.

Prevádzkový pokus, ako ďalej tvrdila, nie je v žiadnom prípade príčinou zhoršenia kvality vzduchu. "Nemôže vplývať na zvýšené koncentrácie tuhých znečisťovacích látok, t. j. smogu. Tretí blok je vyústený do 300-metrového komína s plne funkčnými odlučovačmi tuhých znečisťovacích látok. Spád emisií z 300-metrového komína a ich rozptyl nemajú žiadny vplyv na prievidzský región," zdôraznila. Situácia zhoršeného ovzdušia je podľa slov Sivákovej spôsobená zhoršením poveternostných podmienok, ale hlavne lokálnym vykurovaním budov a dopravou. "Na základe týchto skutočností sa znovu preukazuje výhodnosť centrálneho zásobovania tepla, ktoré tento problém vylučuje," vysvetlila.

SE prenajali už odstavený tretí blok uhoľnej elektrárne HBP na účely testovania mobilného odsírovacieho zariadenia. S prevádzkovým pokusom pri zníženom tepelnom výkone, ktorého realizáciu bane odôvodnili poruchami na ostatných dvoch blokoch, začali 7. novembra 2016, ukončiť by ho mali koncom februára. "Celkové výsledky pokusu budeme mať k dispozícii až po ukončení a vyhodnotení prevádzkového pokusu. Predbežné výsledky preukazujú, že pri zmenených technických podmienkach prevádzkovania tretieho bloku a spaľovaní nízkosírnatého paliva je metóda odsírenia úspešná. Zariadenie sa osvedčilo a prvé výsledky poukazujú na využiteľnosť tejto technológie," dodala Siváková.

HBP zároveň avizovali, že prevádzkový pokus je zameraný na odskúšanie nových postupov, ktoré budú podkladom pre návrh rekonštrukcie ENO3, pre jeho využitie ako náhradnej spaľovacej jednotky s plnením požadovaných emisných parametrov.