Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Šefčovič hovoril o obchodnej politike EÚ a o vzťahoch s partnermi

Na archívnej snímke zvolený slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič. Foto: TASR - Jakub Kotian

V roku 2023 dosiahli obchodné toky medzi oboma stranami 1,5 bilióna eur, pričom denne cez Atlantik prejde tovar a služby v hodnote viac ako štyri miliardy eur.

Brusel 30. januára (TASR) - EÚ sa snaží budovať vyváženú globálnu obchodnú politiku, pričom dbá na ochranu svojich záujmov. Uviedol to eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič počas stredajšieho (29. 1.) stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre medzinárodný obchod (INTA). Informuje o tom spravodajca TASR.

Šefčovič priblížil poslancom situáciu okolo obchodných vzťahov so Spojenými štátmi, ktoré sú strategickým spojencom EÚ. Pripomenul, že žiadne iné ekonomiky nie sú také integrované ako EÚ a USA, ktoré majú najväčší bilaterálny obchodný vzťah na svete. Dodal, že obe strany majú záujem chrániť a rozvíjať tento vzťah.

V roku 2023 dosiahli obchodné toky medzi oboma stranami 1,5 bilióna eur, pričom denne cez Atlantik prejde tovar a služby v hodnote viac ako štyri miliardy eur. Pokiaľ ide o investície, EÚ a USA investovali do svojich ekonomík viac ako päť biliónov eur.

"V tomto kontexte sa budeme zaoberať obchodnými otázkami s novou americkou administratívou," uviedol Šefčovič. EÚ chce podľa neho vystupovať ako silný partner, pripravený spolupracovať s USA a diskutovať o spoločných záujmoch.

Dodal, že pozitívna transatlantická obchodná spolupráca by mala odrážať otvorenosť dohodnúť sa na krokoch na zvýšenie bilaterálneho obchodu a investícií. Zaujímavou komerčnou oblasťou sú určite nákupy skvapalneného zemného plynu (LNG). Treba podľa neho prehĺbiť spoluprácu medzi EÚ a USA v oblasti hospodárskej bezpečnosti, čo znamená spoločne riešiť výzvy vyplývajúce z netrhových politík Číny.

Prezident Donald Trump podpísal širokú škálu výkonných nariadení a memoránd, podľa Šefčoviča dve z nich majú dosah na obchodné vzťahy medzi EÚ a USA. Ide o memorandum o obchodnej politike "Amerika na prvom mieste" a o výkonný príkaz o globálnej dohode OECD o zavedení minimálnej sadzby dane.

Šefčovič naznačil, že EÚ pozorne monitoruje vývoj v USA, zároveň však pokračuje na scenároch "nepredvídaných udalostí" a pokračuje v presadzovaní cieľov svojej obchodnej politiky na celom svete, najmä posilňovaním obchodných väzieb s inými krajinami. Ide napríklad o obchodné dohody uzavreté s krajinami skupiny Mercosur a Mexikom a o pokrok v rokovaniach dosiahnutý s Malajziou zo skupiny ASEAN, v rámci ktorej Únia už vedie rokovania s Indonéziou, Filipínami a Thajskom. Rovnako pripomenul svoje nedávne stretnutie s indickým ministrom obchodu a ambície eurobloku vybudovať s Indiou širšie strategické partnerstvo.

Čo sa týka vzťahov s Čínou, Šefčovič spresnil, že je to tretí najväčší obchodný partner EÚ a aj najnáročnejší. Dodal, že Únia tento vzťah musí vyvážiť a zaistiť viac transparentnosti, predvídateľnosti a reciprocity.

"Znamená to účinnejšie reagovať na štrukturálne nerovnováhy Číny a nečestné praktiky, ako sú netrhové politiky vedúce k nadmernej kapacite. Potrebujeme mať rovnaké podmienky," vysvetlil poslancom INTA. Zdôraznil, že zavedením nariadenia o zahraničných dotáciách, uložením konečných ciel na dovoz batériových elektromobilov z Číny a ďalšími krokmi EÚ preukázala schopnosť brániť svoje záujmy.

Šefčovič spomenul potrebu rozšírenia obchodných a investičných väzieb s Čínou, ale zároveň aj odstraňovania strategických závislostí EÚ, aby bola menej zraniteľná.

NA SLOVENSKU BUDE PRE ÚMRTIE PÁPEŽA V SOBOTU ŠTÁTNY SMÚTOK

Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h.

,aktualizované 

- Opatrenia zavedené proti slintačke a krívačke (SLAK) by mohli byť na Slovensku uvoľňované v prvej májovej dekáde, okolo siedmeho resp. desiateho mája.

- Živenie vyjadrení splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára je pokusom premiéra Roberta Fica (Smer-SD) udržať svoj zlepenec. Vyhlásilo to opozičné hnutie PS.

- Vrchné štátne zastupiteľstvo v Olomouci obžalovalo neplnoletého Čecha, spoluzakladateľa skupiny, ktorá vlani plánovala teroristický útok na Dúhový Pride v Bratislave, z piatich trestných činov.

- Desať verejných vysokých škôl (VŠ) ukončilo prvú fázu projektu, ktorý je zameraný na internacionalizáciu. Očakávaným prínosom sú systémové zmeny v inštitúciách a zdieľanie skúseností.

- Do Baziliky sv. Petra začali v stredu prúdiť zástupy veriacich a pútnikov, aby vzdali poctu zosnulému pápežovi Františkovi, ktorého telo ráno preniesli z kaplnky Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde aj v pondelok ráno zomrel.

- Na hladine vodnej nádrže Domaša bolo v utorok (22. 4.) popoludní nájdené telo 62-ročného Stropkovčana.

- Kým nebude hotová kvantitatívna analýza vzoriek vakcín proti ochoreniu Covid-19 na prítomnosť DNA a ďalších látok, SR zastaví dohodnutý odber proticovidových vakcín. Po rokovaní vlády to v súvislosti s uznesením kabinetu o realizácii analýzy uviedol premiér Robert Fico.

- Tisíce ľudí v utorok večer v Novom sade ohňostrojmi vítali skupinu srbských vysokoškolákov, ktorí sa vrátili z viac než 1300 kilometrov dlhej cyklojazdy zo Srbska do Štrasburgu, aby takto upozornili na svoj boj proti korupcii v krajine, informovala agentúra AP.

- Štátne vlajky SR budú spustené na pol žrde až do skončenia štátneho smútku. Rozhodol o tom minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v súvislosti s vyhlásením štátneho smútku na Slovensku z dôvodu úmrtia pápeža Františka, ktorý v stredu schválila vláda.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR v minulom roku vyčerpalo takmer celý svoj rozpočet - 99,5 percenta. V upravenom rozpočte na rok 2024 mu bolo schválených vyše 2,093 miliardy eur.

- Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vyhlásil, že Európa stojí pred existenčným rozhodnutím, či vstúpi do hry zjednotená a ako silný hráč, alebo sa odsúdi na marginalizáciu.

- Na Slovensku bude v sobotu (26. 4.) štátny smútok. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život v SR. Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h. Návrh na jeho vyhlásenie schválila vláda na stredajšom rokovaní.

- Koaličný Hlas-SD súhlasí s vykonaním analýzy vzoriek vakcín proti ochoreniu COVID-19, ako to navrhol premiér Robert Fico. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol podpredseda Hlasu-SD a minister školstva Tomáš Drucker. Nemyslí si, že ide o mrhanie prostriedkami.

- Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) apeloval na rešpektovanie záverov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prípade postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) i uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C.

- Anglická rocková skupina The Cure oznámila vydanie albumu, ktorý bude obsahovať remixy piesní z jej najnovšej štúdiovej platne Songs of a Lost World (2024).

- Otvorenú rakvu s telom zosnulého pápeža Františka vystavili v stredu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kam ju preniesli z Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde na Veľkonočný pondelok aj zomrel.

- Talianska metropola Rím sa pripravuje na očakávaný nápor pútnikov, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým pápežom Františkom alebo sa osobne zúčastniť na sobotňajších pohrebných obradoch.

- Vodič žeriavu na diaľnici D1 v smere z Bratislavy do Senca nedosahoval minimálnu rýchlosť. Za tento priestupok dostal pokutu a bola mu zakázaná ďalšia jazda po diaľnici.

- Most v severovýchodnej časti čínskej metropoly Peking v štvrti Šun-i sa v stredu ráno zrútil po tom, čo jeho konštrukciu zachvátil požiar.

- Pri ruskom dronovom útoku na mesto Marhanec v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti zahynulo deväť ľudí a najmenej 30 ďalší utrpeli zranenia.