Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Ekonomika

Šefčovič hovoril o obchodnej politike EÚ a o vzťahoch s partnermi

Na archívnej snímke zvolený slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič. Foto: TASR - Jakub Kotian

V roku 2023 dosiahli obchodné toky medzi oboma stranami 1,5 bilióna eur, pričom denne cez Atlantik prejde tovar a služby v hodnote viac ako štyri miliardy eur.

Brusel 30. januára (TASR) - EÚ sa snaží budovať vyváženú globálnu obchodnú politiku, pričom dbá na ochranu svojich záujmov. Uviedol to eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič počas stredajšieho (29. 1.) stretnutia s poslancami Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre medzinárodný obchod (INTA). Informuje o tom spravodajca TASR.

Šefčovič priblížil poslancom situáciu okolo obchodných vzťahov so Spojenými štátmi, ktoré sú strategickým spojencom EÚ. Pripomenul, že žiadne iné ekonomiky nie sú také integrované ako EÚ a USA, ktoré majú najväčší bilaterálny obchodný vzťah na svete. Dodal, že obe strany majú záujem chrániť a rozvíjať tento vzťah.

V roku 2023 dosiahli obchodné toky medzi oboma stranami 1,5 bilióna eur, pričom denne cez Atlantik prejde tovar a služby v hodnote viac ako štyri miliardy eur. Pokiaľ ide o investície, EÚ a USA investovali do svojich ekonomík viac ako päť biliónov eur.

"V tomto kontexte sa budeme zaoberať obchodnými otázkami s novou americkou administratívou," uviedol Šefčovič. EÚ chce podľa neho vystupovať ako silný partner, pripravený spolupracovať s USA a diskutovať o spoločných záujmoch.

Dodal, že pozitívna transatlantická obchodná spolupráca by mala odrážať otvorenosť dohodnúť sa na krokoch na zvýšenie bilaterálneho obchodu a investícií. Zaujímavou komerčnou oblasťou sú určite nákupy skvapalneného zemného plynu (LNG). Treba podľa neho prehĺbiť spoluprácu medzi EÚ a USA v oblasti hospodárskej bezpečnosti, čo znamená spoločne riešiť výzvy vyplývajúce z netrhových politík Číny.

Prezident Donald Trump podpísal širokú škálu výkonných nariadení a memoránd, podľa Šefčoviča dve z nich majú dosah na obchodné vzťahy medzi EÚ a USA. Ide o memorandum o obchodnej politike "Amerika na prvom mieste" a o výkonný príkaz o globálnej dohode OECD o zavedení minimálnej sadzby dane.

Šefčovič naznačil, že EÚ pozorne monitoruje vývoj v USA, zároveň však pokračuje na scenároch "nepredvídaných udalostí" a pokračuje v presadzovaní cieľov svojej obchodnej politiky na celom svete, najmä posilňovaním obchodných väzieb s inými krajinami. Ide napríklad o obchodné dohody uzavreté s krajinami skupiny Mercosur a Mexikom a o pokrok v rokovaniach dosiahnutý s Malajziou zo skupiny ASEAN, v rámci ktorej Únia už vedie rokovania s Indonéziou, Filipínami a Thajskom. Rovnako pripomenul svoje nedávne stretnutie s indickým ministrom obchodu a ambície eurobloku vybudovať s Indiou širšie strategické partnerstvo.

Čo sa týka vzťahov s Čínou, Šefčovič spresnil, že je to tretí najväčší obchodný partner EÚ a aj najnáročnejší. Dodal, že Únia tento vzťah musí vyvážiť a zaistiť viac transparentnosti, predvídateľnosti a reciprocity.

"Znamená to účinnejšie reagovať na štrukturálne nerovnováhy Číny a nečestné praktiky, ako sú netrhové politiky vedúce k nadmernej kapacite. Potrebujeme mať rovnaké podmienky," vysvetlil poslancom INTA. Zdôraznil, že zavedením nariadenia o zahraničných dotáciách, uložením konečných ciel na dovoz batériových elektromobilov z Číny a ďalšími krokmi EÚ preukázala schopnosť brániť svoje záujmy.

Šefčovič spomenul potrebu rozšírenia obchodných a investičných väzieb s Čínou, ale zároveň aj odstraňovania strategických závislostí EÚ, aby bola menej zraniteľná.

V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy

Vláda chce do ústavy zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.