< sekcia Ekonomika

SEVA navrhuje zavedenie nových e-taríf pre nabíjanie elektromobilov

Na snímke pred Mestským úradom v Žiari nad Hronom pribudla v týchto dňoch nabíjacia stanica pre elektromobily. Žiarski mestskí policajti totiž budú už čoskoro na hliadkovanie využívať elektromobil. Nabíjaciu stanicu bude môcť využívať aj verejnosť. Žiar nad Hronom, 28. novembra 2018. Foto: TASR – Jana Vodnáková

ÚRSO podľa Jurisa podporuje inovatívne riešenia v oblasti energetiky, najmä keď im predchádza širšia odborná diskusia.

Bratislava 18. septembra (TASR) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) rokoval so Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA) o podpore inteligentného využívania elekromobilov. Riaditeľ SEVA Patrik Križanský navrhol zavedenie dvoch nových e-taríf pre nabíjanie elektrických vozidiel. Tie by mohli uľahčiť spotrebiteľom využívanie elektromobilov, a tiež vlastníkom infraštruktúry výstavbu a prevádzku nabíjacích staníc. Predseda ÚRSO Andrej Juris chce návrhy analyzovať a dôležitý je podľa neho postoj distribučných spoločností, uviedol v piatok hovorca úradu Radoslav Igaz.

Združenie SEVA navrhuje zriadenie jednozložkovej distribučnej tarify na vysokonapäťových sieťach a špeciálnu distribučnú tarifu na nízkonapäťových rozvodoch. "Som presvedčený, že obe tarify idú v duchu podpory inteligentného využívania elektromobilov v synergii s distribučnou sústavou a napĺňajú literu novej európskej legislatívy, najmä Smernice EÚ o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou," uviedol na rokovaní Križanský.

ÚRSO podľa Jurisa podporuje inovatívne riešenia v oblasti energetiky, najmä keď im predchádza širšia odborná diskusia. V tomto prípade aj so zástupcami distribučných spoločností.

"Každopádne úrad bude návrhy SEVA analyzovať, uvidíme, čo nám v tomto prípade dovoľuje platná legislatíva. ÚRSO určite podporuje rozvoj využívania elektromobilov na Slovensku, samozrejme, možné zavedenie nových taríf nesmie mať negatívny dosah na ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov," zdôraznil Juris.