Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Ekonomika

Lamprecht: Rozpočet na úvery na byty je vyčerpaný zhruba z polovice

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Šéf Štátneho fondu rozvoja bývania dodal, že vo fonde došlo k viacerým zmenám, čo sa týka interných procesov.

Bratislava 9. septembra (TASR) – Tohtoročný rozpočet Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na úvery pre samosprávy a pre súkromný sektor na obstaranie či výstavbu nájomných bytov (niečo vyše 100 miliónov eur) je už vyčerpaný zhruba z polovice (53 miliónov eur). Počas štvrtkového livestreamu s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina) to uviedol generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht. Vyčíslil, že v súčasnosti je dopyt na výstavbu 1400 nájomných bytov po celom Slovensku.

Lamprecht spresnil, že ak obec požiada o úver na výstavbu nájomných bytov, bytovka musí byť postavená do dvoch rokov od podpisu úverovej zmluvy. "Obec vie kupovať aj bytovku, ktorá je už hotová. Povedzme, že niekto postaví nájomný bytový dom a predáva ho," dodal Lamprecht s tým, že možností je teda viacero. Podotkol, že pri výstavbe ide o priebežné financovanie (na základe predložených faktúr, pozn. TASR) a pri budúcej kúpnej zmluve rozhoduje predloženie kolaudačného rozhodnutia.

Šéf ŠFRB dodal, že vo fonde došlo k viacerým zmenám, čo sa týka interných procesov. Týkali sa napríklad povinnosti stavať nájomné byty či zariadenia sociálnych služieb len na pozemkoch vo vlastníctve obce alebo aj ručenia. V minulosti sa totiž pri výstavbe musela obec zaručiť inou nehnuteľnosťou, napríklad kultúrnym domom či škôlkou, čo v prípade niektorých obcí nebolo možné, v súčasnosti sa už dá ručiť priamo financovanou nehnuteľnosťou.

ŠFRB je rozpočtovou organizáciou, ktorá poskytuje úvery, niektoré s nulovou úrokovou sadzbou. Poskytuje ich napríklad fyzickým osobám, ktoré sú znevýhodnené v komerčných bankách (mladomanželia, odchovanci z detských domovov, ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, osamelí rodičia), ale aj samosprávam. Úvery poskytuje napríklad na obnovu bytového fondu, výstavbu nájomných bytov či zariadení sociálnych služieb.