< sekcia Ekonomika

Školskí odborári budú v stredu rokovať s ministrom o zvyšovaní platov

Na snímke predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) Pavel Ondek po spoločnom rokovaní Odborového zväzu PSaV na Slovensku so zástupcami partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte školstva - signatármi Deklarácie zo 17.2. 2016, vľavo v pozadí Alena Petáková (združenie základných škôl SR) a vpravo rektor UK v Bratislave Karol Mičieta 29. septembra 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann Foto: TASR Martin Baumann

Školské organizácie, ale aj školskí odborári naďalej požadujú 25-percentné zvyšovanie platov učiteľov, tak ako sa o tom píše v deklarácii, ktorú podpísali vo februári tohto roka.

Bratislava 4. októbra (TASR) – Zástupcovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku sa v stredu (5. 10.) stretnú s ministrom školstva Petrom Plavčanom (nom. SNS), aby rokovali o zvyšovaní platov učiteľov od nového roka. Po zasadnutí tripartity o tom informoval predseda školských odborárov Pavel Ondek.

Štát navrhol v druhom kole rokovaní o Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2017 zvyšovanie platov pre zamestnancov v štátnej a verejnej správe o tri percentá. To by sa však netýkalo učiteľov. Pedagógovia totiž majú podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) valorizované platy na úrovni šesť percent už od septembra. "Od prvého septembra tohto roku sú valorizované platy všetkých pedagogických zamestnancov, je ich skoro 100.000 na úrovni šesť percent. Čiže od prvého januára majú oproti všetkým ostatným už dnes garantovaný nárast tarifných platov o šesť percent," uviedol v pondelok (3. 10.) po druhom kole kolektívneho vyjednávania Kažimír.

Rovnako argumentuje aj minister školstva. " V návrhu štátneho rozpočtu pokračuje šesť percentné zvýšenie platov aj na budúci rok. To, ktoré už bolo priznané k prvému septembru tohto roka," priblížil Plavčan. Ako dodal, štátny rozpočet ešte nie je schválený a uvidí sa, s čím prídu na stredajšie rokovanie školskí odborári. „Po rokovaní bude situácia zrozumiteľnejšia. V každom prípade šesťpercentný nárast platov, ktorý sa začína už od prvého septembra tohto roka je garantovaný aj v budúcom roku,“ dodal.

Ondek upozornil, že šesťpercentné navýšenie platov od septembra sa týka iba pedagogických a odborných zamestnancov a netýka sa nepedagogických a vedeckých zamestnancov. „V školstve je okolo 150.000 zamestnancov a to navýšenie, o ktorom sa hovorilo od prvého septembra sa týka iba 100.000 zamestnancov, čiže 50.000 zamestnancov by to navýšenie nemalo, iba by malo podľa toho ako sa dohodne kolektívna zmluva vyššieho stupňa pre štátnu a verejnú správu,“ dodal s tým, že odborári s takýmto postupom nesúhlasia.

Školské organizácie, ale aj školskí odborári naďalej požadujú 25-percentné zvyšovanie platov učiteľov, tak ako sa o tom píše v deklarácii, ktorú podpísali vo februári tohto roka. Ondek minulý týždeň avizoval, že pokiaľ nebudú naplnené požiadavky KOZ v kolektívnom vyjednávaní, ale aj z deklarácie, nevylučuje protest.