Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Ekonomika

Slovak Telekom sa nemôže vyhnúť pokutám od dvoch úradov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Európsky súd uviedol, že spoločnosť môže byť pokutovaná dvakrát, pretože priestupky, za ktoré boli sankcie uložené, sa líšia.

Luxemburg 25. februára (TASR) - Slovak Telekom, dcérska spoločnosť nemeckého Deutsche Telekom, sa nemôže vyhnúť sankciám slovenského protimonopolného úradu, aj keď už bola sankcionovaná regulačnými úradmi Európskej únie (EÚ). Rozhodol o tom vo štvrtok najvyšší súd EÚ.

Prípad sa dostal pred luxemburský Súdny dvor po tom, čo Slovak Telekom spochybnil zákonnosť pokuty úradu vo výške 17,45 milióna eur, ktorú mu udelil slovenský protimonopolný úrad za to, že jeho ceny boli pod úrovňou nákladov, aby vytlačil z trhu konkurenciu.

A zároveň Európska komisia v roku 2014 uložila spoločnosti pokutu za nespravodlivé veľkoobchodné ceny na Slovensku po vyšetrovaní, ktoré sa začalo v roku 2009.

Najvyšší súd Slovenskej republiky následne požiadal európsky súd o radu, pokiaľ ide o možnosť dvojitého penalizovania.

Európsky súd uviedol, že spoločnosť môže byť pokutovaná dvakrát, pretože priestupky, za ktoré boli sankcie uložené, sa líšia.

„Spoločnosť Slovak Telekom, ktorú Komisia uznala zodpovednou za zneužitie dominantného postavenia na trhu s niektorými telekomunikačnými službami, môže tiež podliehať sankciám uloženými slovenskými orgánmi za zneužitie postavenia na trhu s inými telekomunikačnými službami,“ uviedli sudcovia.

„Zdá sa, že predmetom konania Komisie a slovenského úradu pre hospodársku súťaž proti spoločnosti Slovak Telekom bolo údajné zneužitie dominantného postavenia spoločnosti Slovak Telekom na trhoch so separátnymi produktmi,“ dodali sudcovia.