Quantcast
< sekcia Ekonomika

Slovensko dostane ďalších 203,4 mil. eur po úprave programov EÚ

Na archívnej snímke zo 5. decembra 2018 sú banovky v hodnote 10, 20 a 50 eur. Foto: TASR/DPA

Dodatočné zdroje sú určené na ekologickú verejnú dopravu, cyklistické trate a opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti bytových domov.

Brusel 16. júna (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu potvrdila, že v rámci plánu REACT-EU schválila úpravu ôsmich operačných programov (OP) Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) a Európskeho sociálneho fondu (ESF) pre Belgicko, Grécko, Francúzsko, Nemecko a Slovensko, čím ich navýšila celkovo o viac ako dve miliardy eur.

Komisia spresnila, že úpravy operačných programov pomôžu uvedeným členským štátom a regiónom riešiť hospodársky a sociálny vplyv pandémie nového koronavírusu a podporiť spravodlivý prechod na ekologickú a digitálnu ekonomiku.

Na Slovensku sa integrovaný regionálny OP posilní o 203,4 milióna eur - dodatočné zdroje sú určené na ekologickú verejnú dopravu, cyklistické trate a opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti bytových domov. Rovnako sa z tejto sumy bude financovať aj IT vybavenie a softvér pre učiteľov a žiakov so zameraním na znevýhodnené deti, podporia sa verejné kultúrne inštitúcie, ktoré boli postihnuté koronakrízou, časť peňazí pôjde aj na rozvoj regionálnych centier na implementáciu fondov EÚ.

V pondelok (14. 6.) eurokomisia uviedla, že dodatočné zdroje v OP "Efektívna verejná správa" prinesú pre Slovensko ďalších 85,3 milióna eur na odškodnenie 62.000 lekárov, zdravotných sestier a ďalších zdravotných pracovníkov z prvej línie za ich prácu a nasadenie navyše počas pandémie.

Program REACT-EU je súčasťou multimiliardového ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU) a poskytuje členským krajinám dodatočné finančné prostriedky vo výške 50,6 miliardy eur počas rokov 2021 a 2022 na programy politiky súdržnosti. Zdroje sú určené na opatrenia na podporu odolnosti trhu práce, zamestnanosti, malých a stredných podnikov, rodín s nízkym príjmom, ako aj vytvorenia udržateľných základov pre prechod na zelené a digitálne hospodárstvo a zaistenie udržateľného sociálno-ekonomického oživenia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)