Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Ekonomika

Slovensko predalo švajčiarskym investorom dlhopisy za 635 mil. CHF

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

O tieto dlhopisy prejavili záujem švajčiarski investori a po 10 rokoch sa tak podarilo SR diverzifikovať portfólio aj do inej meny ako euro.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 18. apríla (TASR) - Slovensku sa vo štvrtok podarilo predať štátne dlhopisy v celkovej hodnote 635 miliónov švajčiarskych frankov (654 miliónov eur). O tieto dlhopisy prejavili záujem švajčiarski investori a po 10 rokoch sa tak podarilo SR diverzifikovať portfólio aj do inej meny ako euro. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré neskôr spresnilo informáciu o mene, v ktorej bol dlhopis vydaný.

Tento predaj je podľa rezortu výsledkom osobných rokovaní ministra financií SR Ladislava Kamenického (Smer-SD) a predstaviteľov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL) pod vedením Daniela Bytčánka, ktorí minulý týždeň navštívili Švajčiarsko. V krajine sa stretli so 40 zástupcami švajčiarskych bánk a investorov.

"Aj tento predaj je dôkazom toho, že Slovenská republika si udržiava na finančnom trhu veľmi dobrý kredit a investori považujú zámery vlády na ozdravenie verejných financií za dôveryhodné," doplnilo ministerstvo.

Ako neskôr počas dňa informoval ARDAL, transakcia pozostávala z predaja dvoch rôznych dlhopisov, a to verejnou ponukou výhradne vo Švajčiarsku. Z predaja 4-ročného dlhopisu splatného v roku 2028 získalo Slovensko 325 miliónov CHF pri úročení 1,5225 % ročne. Desaťročný dlhopis splatný v roku 2034 vyniesol 310 miliónov CHF s ročným úrokom 1,9150 %.

(1 EUR = 0,9704 CHF)