Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Ekonomika

Najrozvinutejším regiónom na Slovensku je Bratislavský kraj

Ilustračné foto Foto: TASR

Naopak, medzi najmenej rozvinuté regióny patrí Prešovský, Banskobystrický a Nitriansky kraj.

Bratislava 31. októbra (TASR) – Bratislavský kraj je najrozvinutejším regiónom na Slovensku. Nasleduje ho Trenčiansky a Trnavský kraj. Naopak, medzi najmenej rozvinuté regióny patrí Prešovský, Banskobystrický a Nitriansky kraj. Ukázala to najnovšia odborná štúdia spoločnosti Mastercard slovenské centrá rozvoja, ktorú spracoval tím expertov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Odborníci hodnotili súčasnú úroveň rozvoja krajov a ich pokrok v rozvoji počas predchádzajúcich piatich rokov v troch rôznych dimenziách, a to v ekonomickej a sociálnej oblasti, v infraštruktúre a verejných službách. "Na Slovensku sa málo hovorí o konkurencii medzi mestami a obcami. Zverejnenie tejto štúdie prispieva k tejto debate. Chceli by sme, aby takáto štúdia mohla prispieť k väčšej kontrole nad smerovaním regiónov," priblížil zámery štúdie na dnešnej konferencii v Bratislave profesor Ekonomickej univerzity v Bratislave Štefan Rehák, ktorý sa na vypracovaní štúdie podieľal.

Podľa štúdie je Bratislavský kraj najrozvinutejším regiónom vo všetkých troch skúmaných oblastiach, teda v ekonomickej a sociálnej oblasti, ako aj v oblasti infraštruktúry a verejných služieb. Potenciál zlepšenia má len v dvoch ukazovateľoch. V kraji je vysoká úroveň kriminality a v oblasti sociálnej infraštruktúry má tiež potenciál zlepšenia.

Trenčiansky kraj zase dominuje v ukazovateľoch hustoty diaľničnej siete a v sociálnych službách. Preto sa umiestnil na druhom mieste medzi najrozvinutejšími krajmi. "V sociálnej oblasti dosiahol Trenčiansky kraj veľmi dobré výsledky hlavne vďaka nízkej miere chudoby, dlhodobej nezamestnanosti i kriminalite," uviedli experti v štúdii.

Oblasť Prešova zaostáva najmä v ekonomickej oblasti

Z hľadiska rozvoja pomohli Trnavskému kraju dostať sa na tretiu priečku najmä zahraniční investori. "K rozvoju ekonomiky Trnavského kraja v posledných rokoch významne prispeli zahraniční investori, ktorí sa zamerali najmä na automobilový a elektrotechnický priemysel," priblížili ekonómovia v štúdii. Trnavský kraj sa môže popýšiť vysokou podnikateľskou činnosťou a vyznačuje sa tiež nízkou kriminalitou a mierou chudoby. "Vyspelejšie kraje majú oveľa väčší náskok pred ostatnými v tom, že majú nové odvetvia, vyššiu mieru inovatívnosti a majú lepšiu infraštruktúru a je v nich oveľa viac firiem," skonštatoval Rehák.

Medzi najmenej rozvinuté regióny na Slovensku patrí Prešovský, Banskobystrický a Nitriansky kraj. Oblasť Prešova zaostáva najmä v ekonomickej oblasti, teda vzniká tu menej firiem a je tu menšia podnikateľská aktivita. V sociálnej a ekonomickej dimenzii zase zaostáva Banskobystrický kraj. Je tu výraznejšie nižšia podnikateľská aktivita, nižšie skóre však dostal aj pri hodnotení zamestnanosti. "Horšie kraje zaostávajú v počte odvetví, inovatívnosti a majú hendikep v infraštruktúre," dodal Rehák. Podľa jeho slov, aby sa regiónom začalo dariť, mali by zlepšiť stav infraštruktúry, skvalitniť verejné služby a snažiť sa prilákať do daného kraja, čo najviac firiem.