< sekcia Ekonomika

Slovenským turistom má v zahraničí pomáhať aplikácia Svetobežka

Ilustačné foto Foto: TASR/AP

Počas letnej sezóny zahynulo v zahraničí 244 slovenských turistov, najviac v Česku, Maďarsku a tiež v Chorvátsku.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Pomôckou pre slovenských turistov pri cestách do zahraničia má byť nová mobilná aplikácia Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Nesie názov Svetobežka, je bezplatná a určená je pre telefóny s operačnými programami Android a iOS.

"Jej cieľom je pomôcť našim občanom pred cestou a počas cesty. Je to taká vrecková príručka do batožiny pre všetkých," opísal šéf rezortu zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Svetobežka je rozdelená do šiestich hlavných sekcií a má poskytnúť konkrétne informácie a rady ľuďom, napríklad, ako postupovať v núdzových situáciách v zahraničí, koho kontaktovať ako prvého či kam sa obrátiť o pomoc.

Obsahuje tiež pravidlá, ktoré by mali ľudia dodržiavať, čo konzulárni pracovníci slovenských zastupiteľských úradov môžu v zahraničí pre slovenských turistov spraviť a čo už nie. Okrem toho zahŕňa aj zoznam všetkých slovenských diplomatických zastúpení vo svete s telefonickými a e-mailovými kontaktmi.

"Po stiahnutí aplikácie sú informácie v nej dostupné aj v režime offline," doplnil Lajčák. To znamená, že jej užívatelia nemusia byť pripojení na internet, aby sa dostali k potrebným informáciám. Zároveň bol celý vývoj aplikácie podľa ministerstva bezplatný. "Aplikáciu vymysleli aj vyvinuli moji spolupracovníci na ministerstve. Nestála nás ani euro," priblížil minister. Aplikáciu Svetobežka si ľudia môžu stiahnuť na portáloch play.google.com alebo na itunes.apple.com/sk.
Počas letnej sezóny zahynulo v zahraničí 244 slovenských turistov

Počas tohtoročnej letnej sezóny prišlo v zahraničí o život 244 slovenských turistov. Najviac Slovákov pritom zahynulo v Česku, Maďarsku a tiež v Chorvátsku. Vyplýva to z najnovších údajov Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktoré rezort dnes zverejnil.

K zraneniam slovenských cestovateľov dochádzalo najviac v Chorvátsku, Taliansku a Rakúsku a celkovo sa počas tohtoročnej letnej sezóny zranilo v zahraničí 167 ľudí. Vo všeobecnosti pritom podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) pokračuje na Slovensku trend zvyšovania počtu ciest Slovákov do zahraničia. "Čoraz viac naši občania cestujú do destinácií, ktoré sa dajú označiť ako exotické a nezriedka aj nebezpečné," doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Za negatívne faktory, ktoré ovplyvňovali tohtoročnú letnú sezónu, označil napríklad zhoršenie bezpečnostnej situácie v tradičných dovolenkových destináciách, ako je Egypt, Tunisko alebo Grécko. Ale tiež aj krachy slovenských cestovných kancelárií, či prvý stret slovenských turistov, konkrétne horolezcov, s terorizmom. Naopak, za pozitívum považuje vstup Chorvátska do EÚ, čím sa zjednodušilo cestovanie pre slovenských dovolenkárov.

Počas tohtoročnej letnej sezóny ministerstvo zahraničných vecí napríklad vydalo viac ako 1700 náhradných cestovných dokladov. Čiže dokumentov, ktoré umožnili ľuďom návrat domov po strate alebo krádeži ich vlastných dokladov. Celkovo sa 250 Slovákov stalo obeťou trestnej činnosti v zahraničí, naopak, 487 našich občanov spáchalo trestnú činnosť za hranicami Slovenska.

Minister Lajčák zároveň vyzval slovenských turistov, aby využívali možnosť rezortu zahraničných vecí zaregistrovať sa pred cestou do zahraničia. Od začiatku tohto roku využilo túto službu viac ako 15.000 ľudí. "Chcem povzbudiť všetkých, aby túto službu využívali. Pomôže to našim diplomatom v zahraničí vedieť, že majú v teritóriu našich občanov," opísal Lajčák.