Quantcast
< sekcia Ekonomika

Slovensku chýba 13.000 IT špecialistov, stav sa bude zhoršovať

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Požiadavka firiem na informatikov bude aj naďalej rásť.

Bratislava 24. septembra (TASR) – Predpokladom transformácie Slovenska na modernú digitálnu a informačnú spoločnosť je dostatok IT špecialistov. Už v súčasnosti však chýba v krajine 13.000 informatikov a je predpoklad, že stav sa bude naďalej zhoršovať, povedal to v utorok na otvorení Festivalu inteligentného podnikania generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy, Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Radoslav Repa.

Repa pripomenul, že podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je Slovensko krajinou, ktorá bude najviac zasiahnutá automatizáciou a robotizáciou práce. "Do roku 2030 môže byť čiastočne alebo úplne automatizovaných až 40 % pracovných miest vo výrobe, postihnuté však budú aj iné odvetvia," upozornil Repa. V praxi to bude znamenať, že procesy, ktoré budú automatizované, si budú vyžadovať vyššiu odbornosť obsluhy. "Vzniknú iné pracovné miesta, často s vyššími požiadavkami na kvalifikáciu," povedal Repa

Požiadavka firiem na informatikov bude aj naďalej rásť. Podľa Repu by mohla v nasledujúcich rokoch vyskočiť až na 20.000 voľných IT pozícií. Riešením je reforma vzdelávania, ktorá by mala produkovať viac ľudí s IT zručnosťami. "Je čas zmyslieť sa nad razantnou, robustnou reformou vzdelávacieho procesu," dodal Repa, podľa ktorého ÚPVII s ministerstvom školstva v tomto smere spolupracuje. Požiadavkou zamestnávateľov je už dlhší čas povinná maturita z matematiky. Podľa Repu je treba sa venovať aj väčšiemu zapojeniu žien do informatizácie, pretože Slovensko je zatiaľ v porovnaní s priemerom krajín EÚ v pomere žien zamestnaných v IT sektore podpriemerné.