< sekcia Ekonomika

Slovensku hrozí presun výroby odmínovacieho systému Božena do Česka

Odmínovacie zariadenie Božena. Foto: TASR/Dušan Hein

V súčasnosti slovenský obranný odmínovací systém Božena využíva pri svojich misiách viac ako 25 krajín sveta, napríklad Afganistan, Irak alebo Srí Lanka.

Bratislava 30. septembra (TASR)- Slovensku hrozí, že výroba odmínovacieho systému Božena skončí v Českej republike. Spoločnosť WAY Industries, ktorá Boženy vyrába, sa totiž podľa informácií TASR obrátila na českú investičnú agentúru CzechInvest s požiadavkou o vypracovanie ponuky na presun fabriky k našim západným susedom. Kontakty so spoločnosťou WAY Industries hovorkyňa CzechInvestu Petra Menclová nepotvrdila, ani nevyvrátila. "O prebiehajúcich rokovaniach s investormi nemôžeme zverejňovať žiadne podrobnosti. Svoje služby a podporu Czechinvest ponúka každému investorovi," povedala pre TASR Menclová.

Slovensko by tak mohlo prísť o jeden z najznámejších výrobkov obranného priemyslu vo svojej histórii. Spolu s Boženou by sa do Česka zrejme presunula aj výroba nakladačov určených pre potreby stavebníctva. Hovorca spoločnosti WAY Industries Peter Benčurik sa k presunu výroby do Česka odmietol priamo vyjadriť. "V súčasnom štádiu sa k strategickým firemným plánom nebudeme vyjadrovať," dodal pre TASR. Zámer presunúť výrobu Boženy k našim západným susedom môže súvisieť aj s aktuálnymi krokmi odborov, ktorí už dva razy v tomto roku zorganizovali štrajk. Ten posledný sa uskutočnil 19. septembra a na dve hodiny v krupinskej strojárskej fabrike zastavil výrobu.

V súčasnosti slovenský obranný odmínovací systém Božena využíva pri svojich misiách viac ako 25 krajín sveta, napríklad Afganistan, Irak alebo Srí Lanka. Aktuálne sa vyrobilo viac ako 200 kusov tejto odmínovacej technológie.