< sekcia Ekonomika

Slovenskú jahňacinu budú reťazce ponúkať celoročne

Z brífingu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského, riaditeľa Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Slavomíra Reľovského, predsedníčky PD Liptovské Revúce Anny Kováčikovej a predsedu Slovenskej aliancie moderného obchodu Martina Krajčoviča na tému Čo s jahňacinou na Slovensku? Pre koronavírus na jar Taliansko, tradičný odberateľ jahňaciny slovenských ovčiarov, uzavrelo hranice a na Slovensku nastala kríza chovateľov oviec, ktorí nevedeli svoju produkciu nikde umiestniť. Krízu však v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a zástupcami obchodníkov začalo riešiť Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na snímke priestor ovčiarne, kde sa konal brífing v areáli poľnohospodárskeho družstva v Liptovských Revúcach, 15. mája 2020. Foto: TASR – Ján Krošlák

Správu aktualizujeme.

Liptovské Revúce 15. mája (TASR) – Slovenská jahňacina sa po desaťročiach vracia na pulty našich obchodov.

Konštatoval to v piatok v areáli Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) a spoločne so zástupcami Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku a obchodníkov predstavili označenie "Zlaté jahňa – 100 % slovenské", pod ktorým ju kupujúci už v týchto dňoch nájdu celoročne v obchodných reťazcoch. Dodali, že teraz sú na ťahu spotrebitelia.

Pre nový koronavírus Taliansko, ako tradičný odberateľ jahňaciny slovenských ovčiarov, na jar uzavrelo hranice a na Slovensku nastala kríza chovateľov oviec, ktorí nevedeli svoju produkciu nikde umiestniť. To, čo sa za mesiac podarilo agrorezortu a ďalším kompetentným, prirovnal Mičovský k malému zázraku.

"Tohtoročná Veľká noc ukázala, že máme bohatú krajinu, ktorá pre pandémiu pocítila problémy s odbytom jahňacieho mäsa. Taliansko ako klasická odbytová krajina nemohla byť odbytišťom, preto sme museli riešiť, čo ideme urobiť s našim špičkovým, kvalitným jahňacím mäsom. Chceli sme ju dostať na naše stoly, ale ako? Bolo treba nájsť nejaké kanály.

Pod kuratelou ministerstva a ľudí okolo ovčiarstva sme našli reálny spôsob, ako ponúknuť našu produkciu na slovenské stoly. Pochopenie sme našli u obchodných reťazcoch, a tak nielen Taliani, ale aj my oceníme zdravé, slovenské vysokokvalitné špičkové mäso,"
konštatoval Mičovský.

Slovenskí chovatelia, ktorí prijali pomocnú ruku agrorezortu, majú šancu prežiť. Mičovský dnes vyzval spotrebiteľov, aby si jahňacinu kúpili a stala sa súčasťou ich stolov. Pomôžu tak zastaviť úpadok slovenského ovčiarstva a podporia jeho rozvoj. Navyše, zdravé jahňacie mäso zvyšuje imunitu.

"Pred pár týždňami bola situácia v chove oviec kritická, potrebovali sme umiestniť približne 90 000 jahniat. Oslovili sme o pomoc každého, koho sme mohli. Spustili sme mediálnu propagáciu a výsledok je neuveriteľný.

Záujem o kúpu jahňacieho mäsa na Slovensku nebol roky taký výrazný. Chovateľom volajú ľudia z celého Slovenska a mnohí majú záujem jahňacinu vyskúšať prvýkrát. Máme už aj odozvy od ľudí, ktorí vyskúšali jahňacinu prvýkrát na Veľkú noc, zachutila im a teraz chcú ďalšie mäso na sezónu letných grilovačiek,"
reagoval v piatok Slavomír Reľovský, riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku.

"Kríza môže byť aj dobrá príležitosť na to, že ak sa stretne dobrá partia ľudí, pomôže tým, ktorí boli krízou postihnutí. Chovateľom oviec padli zahraničné trhy pre nový koronavírus a mali problém umiestniť svoje produkty. Obchodníci sa k tomu postavili zodpovedne. Ponúknu zákazníkov kvalitné slovenské jahňacie mäso, chladené alebo mrazené a za čo najlepších podmienok. Teraz je na spotrebiteľovi, aby ukázal, že má oň záujem," doplnil predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič.