Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 7. december 2025Meniny má Ambróz
< sekcia Ekonomika

Slovinsko nebude môcť mať od roku 2015 deficitný rozpočet

Slovinskí demonštranti. Archívne foto. Foto: TASR/AP

Slovinsko sa v poslednom období snaží presvedčiť zahraničných investorov, že má dôveryhodnú stratégiu na zníženie vysokého dlhu a na to, aby krajina ostala solventná.

Ľubľana 24. mája (TASR) - Slovinský parlament dnes schválil ústavný zákon, na základe ktorého Slovinsko nebude môcť mať od roku 2015 deficitný rozpočet.
Cieľom tohto kroku je presvedčiť investorov, že krajina bude schopná vyhnúť sa žiadosti o medzinárodnú pomoc. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Za hlasovalo 78 poslancov, proti bolo osem. Zákon nepodporili poslanci Sociálno-demokratickej strany, podľa ktorých krajina nebude schopná do 1,5 roka dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Slovinsko sa v poslednom období snaží presvedčiť zahraničných investorov, že má dôveryhodnú stratégiu na zníženie vysokého dlhu a na to, aby krajina ostala solventná. Vláda v poslednom období rozhodla o zvýšení dane z pridanej hodnoty o 2 % na 22 %, ďalej o znížení platov vo verejnom sektore a zároveň prisľúbila sprivatizovanie 15 štátnych podnikov.

Ekonómovia očakávajú, že štátny dlh vzrastie v budúcom roku na 71 % hrubého domáceho produktu (HDP). Dôvodom sú očakávané vysoké náklady štátu na záchranu bánk, ktorých objem zlých úverov dosiahol 7 miliárd eur.