< sekcia Ekonomika

Slovnaft pre generálne revízie odstaví petrochemickú časť rafinérie

Slovnaft, ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovnaft upozornil, že práce môže sprevádzať spaľovanie na poľných horákoch, zvýšená hladina hluku a vznik zápachu.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Slovnaft pokračuje v údržbe a modernizácii svojich výrobných zariadení. Spoločnosť od štvrtka spustí druhú časť generálnych revízií a odstaví petrochemickú časť rafinérie. Jej opätovné spustenie je plánované na začiatok decembra. Cieľom prác počas generálnych revízií a technologických zarážok je aj zníženie emisií, informoval v stredu médiá hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Počas generálnych revízií bude prebiehať kontrola technického stavu, údržba zariadení a ich modernizácia. Celkové investície Slovnaftu v rámci druhej časti tohtoročných generálnych revízií dosiahnu 37,6 milióna eur. "Súčasťou prác je aj zníženie emisií oxidov dusíka o polovicu na jednej z výrobných jednotiek tak, aby rafinéria plnila požiadavky európskej legislatívy. Výdavky na zníženie týchto emisií dosiahnu päť miliónov eur," spresnil Molnár.

Slovnaft upozornil, že práce môže sprevádzať spaľovanie na poľných horákoch, zvýšená hladina hluku a vznik zápachu. Spoločnosť však tvrdí, že sa usiluje skrátiť negatívne vplyvy činností znižujúcich pohodlie obyvateľov žijúcich v okolí rafinérie na nevyhnutné minimum. O vplyve prác na komfort obyvateľov bude Slovnaft priebežne informovať na internetovej stránke. Na možné otázky je spoločnosť pripravená odpovedať na telefonickej infolinke na čísle 02/4055 8929 aj e-mailom na adrese gr2019@slovnaft.sk.

V prvej polovici roka uskutočnil Slovnaft generálne revízie v rafinérskej časti Slovnaft, a to na 21 výrobných jednotkách. Na historicky najväčších odstávkach v dejinách rafinérie sa podieľalo okrem zamestnancov skupiny Slovnaft aj takmer 2000 externých pracovníkov. Počas generálnych revízií zrealizovali niekoľko nových projektov, očakáva sa, že prispejú k efektívnejšej, spoľahlivejšej a bezpečnej prevádzke rafinérie. Celkové investície v rámci prvej časti generálnych revízií dosiahli 75 miliónov eur.