Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 26. marec 2025Meniny má Emanuel
< sekcia Ekonomika

Slovnaft úspešne otestoval produkciu obnoviteľných palív

Na archívnej snímke z 1. júna 2022 rafinéria Slovnaft v Bratislave. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Na výrobné testy sa rafinéria pripravovala približne rok.

Bratislava 12. februára (TASR) - Spoločnosť Slovnaft vyrobila vo svojej rafinérii v Bratislave motorovú naftu s obsahom hydrogenovaného rastlinného oleja (Hydrotreated Vegetable Oil, HVO) a udržateľné letecké palivo (Sustainable Aviation Fuel, SAF). Kvalitu produktov overila rádioizotopová analýza nezávislého inštitútu ISOTOPTECH ZRT. Slovnaft tak potvrdil technologickú pripravenosť na výrobu alternatívnych palív, ktorá je súčasťou dlhodobej stratégie skupiny MOL, informoval v stredu hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Bionaftu HVO, ktorá je v zahraničí označovaná aj ako obnoviteľná nafta, vyrobila rafinéria koncom minulého roka. "Výrobný test sme zrealizovali na výrobnej jednotke, ktorá sa používa aj na výrobu konvenčnej motorovej nafty. Produkt sme vyrábali metódou co-processingu, keď sme naraz spracovali fosílnu aj biologickú surovinu. Ako vstupnú biosurovinu sme použili olej zo škrupín kešu orechov," priblížil riaditeľ útvaru Rozvoj Downstream Róbert Hurný.

Vo výrobnom teste spoločnosť dokázala vyrobiť motorovú naftu s obsahom bionafty tak, že vstupná biosurovina sa spojila s fosílnou zložkou priamo počas výroby. Vo výrobnom zariadení sa tak spracúvali súčasne. Výsledkom je palivo, ktoré obsahuje obidve zložky v požadovanom pomere.

Rafinéria zrealizovala aj ďalší výrobný test, v rámci ktorého vyrobila udržateľné letecké palivo SAF. V tomto prípade bol vstupnou surovinou použitý, čiastočne rafinovaný kuchynský olej. Udržateľné letecké palivo vyrobili tiež formou co-processingu na výrobnej jednotke, ktorá slúži na výrobu štandardného leteckého petroleja. "Aj v prípade výroby SAF možno test považovať za úspešný. Dobrou správou je, že ho dokážeme vyrobiť na našej existujúcej výrobnej jednotke," zhodnotil Hurný.

Na výrobné testy sa rafinéria pripravovala približne rok. "Počas testov sme potrebovali predovšetkým odsledovať reakciu našich výrobných zariadení na tento proces. Druhou časťou bola analýza kvality výstupného produktu," doplnil Hurný. Úspešným absolvovaním výrobných testov Slovnaft podľa neho ukázal, že je technologicky pripravený vyrábať bionaftu rastlinného pôvodu aj udržateľné letecké palivo.

Výroba týchto typov palív reflektuje na legislatívne trendy a vývoj do budúcnosti. V súvislosti s environmentálnymi cieľmi Európskej únie (EÚ) má od tohto roku tvoriť SAF 2 % z celkovej spotreby leteckého paliva, pričom každý rok sa má tento podiel navyšovať. Do roku 2030 sa má zvýšiť na 6 %, do roku 2035 na 20 % a do roku 2050 až na 70 %. Tieto požiadavky sa budú vzťahovať na všetky lety s pôvodom v EÚ bez ohľadu na destináciu. Slovnaft, ako aj skupina MOL, spolupracuje pri testovaní leteckého paliva SAF aj s Leteckou fakultou Technickej univerzity Košice.