< sekcia Ekonomika

Sme rodina víta udelenie súhlasu k plnej akreditácii PPA

Na archívnej snímke predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta. Foto: TASR Lukáš Grinaj

Chcem sa poďakovať všetkým pracovníkom PPA, ako aj vedeniu a ostatným pracovníkom ministerstva (pôdohospodárstva) za ich prácu, vďaka ktorej boli splnené akreditačné podmienky, uviedol Jaroslav Karahuta.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Hnutie Sme rodina víta udelenie súhlasu k plnej akreditácii Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

"Pre hnutie Sme rodina potravinová bezpečnosť, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka patrí medzi strategické priority, preto vítam rozhodnutie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nominant OĽANO), vydať súhlas k plnej akreditácii PPA," uviedol predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Boris Kollár v reakcii na piatkové oznámenie, že PPA získa späť akreditáciu.

"Chcem sa poďakovať všetkým pracovníkom PPA, ako aj vedeniu a ostatným pracovníkom ministerstva (pôdohospodárstva) za ich prácu, vďaka ktorej boli splnené akreditačné podmienky a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR môže od dnešného dňa nastaviť správne procesy podpory našich poľnohospodárov a potravinárov a zvrátiť tak dlhodobý úpadok slovenského vidieka," povedal v udeleniu akreditácie predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo má podľa Karahutu za sebou roky úpadku, sprevádzané ťažkými korupčnými kauzami, spojenými s úplatkami pri schvaľovaní dotácií, hlavne za roky 2012 až 2019. Výsledkom nezodpovedného riadenia chlebového rezortu sú posledné priečky vo všetkých ekonomických a produkčných ukazovateľoch v rámci EÚ.

"Očakávam od nového vedenia MPRV úplne nový a hlavne zodpovedný prístup a nastavenie nových strategických dokumentov v rámci novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre roky 2023 až 2027 tak, aby sme sa v roku 2030 dostali minimálne na úroveň priemeru EÚ," dodal Karahuta.

Uzavrel, že SR má ideálne klimatické podmienky na produkciu potravín mierneho klimatického pásma, preto je iba na vedení MPRV, ako zvýši našu produkciu potravín, zvýši potravinovú sebestačnosť SR a zníži závislosť Slovenska od dovozu potravín zo zahraničia.