Quantcast
< sekcia Ekonomika

Smer-SD podporí štátny rozpočet, ak sa upraví a budú predčasné voľby

Na snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Strana požaduje presun 3 miliárd eur na zdravotníctvo, sociálne veci a školstvo.

Bratislava 25. októbra (TASR) – Opozičný Smer-SD podporí štátny rozpočet na budúci rok za predpokladu, že do 30. júna 2023 sa budú konať predčasné parlamentné voľby a že v rozpočte sa vykonajú určité úpravy. Požadujú presun 3 miliárd eur na zdravotníctvo, sociálne veci a školstvo. V utorok na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico.

Strana podľa Fica vníma situáciu, ktorá na Slovensku je. Zdôraznil však, že za to, že vládna koalícia nemá dostatok hlasov v parlamente, musí zaplatiť "politickú cenu". "Rozpočet môže bez problémov prejsť, ak do 30. júna sú voľby a ak budú v rozpočte urobené zmeny," priblížil Fico s tým, že v takom prípade môže vládna koalícia počítať s 27 hlasmi Smeru-SD.

Poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický ozrejmil, že strana bude žiadať presun 3 miliárd eur do kapitol zdravotníctva, sociálnych vecí a školstva. Poukázal pritom aj na mieru zvýšenia výdavkov v návrhu budúcoročného rozpočtu oproti roku 2019. "Treba prehodnotiť rezervy, treba prehodnotiť iné veci a nájdu sa 3 miliardy do týchto oblastí, ktoré my požadujeme," skonštatoval s tým, že o rozdelení 3 miliárd eur je možné diskutovať.

Kamenický zároveň poukázal na to, že výdavky na zdravotníctvo majú byť v budúcom roku podľa návrhu nižšie, ako bola skutočnosť v roku 2022. Peniaze podľa Kamenického treba na stabilizáciu zdravotníctva, ale aj na sociálne veci. Vyše 1 miliardy eur preto chcú na oblasť sociálnych vecí na pomoc a "kompenzáciu toho, o čo okradla táto vláda dôchodcov".

Návrh rozpočtu v podobe, ako bol schválený vládou, neplánuje v Národnej rade (NR) SR podporiť ani SaS. Predseda parlamentného finančného výboru a poslanec za SaS Marián Viskupič je skeptický aj voči možnosti zmysluplnej komunikácie, ktorá by smerovala k úprave rozpočtu do čísel, ktoré by vedeli podporiť.

Vláda v polovici októbra schválila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025. Vyplýva z neho, že deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 % hrubého domáceho produktu (HDP) z tohtoročných takmer 5 %.