< sekcia Ekonomika

Na Slovensku klesá počet zamestnancov s odvodovou úľavou

Ilustračná foto. Foto: TASR/AP

V rovnakom období klesol aj počet všetkých zamestnancov.

Bratislava 16. septembra (TASR) - Počet zamestnancov s odvodovou úľavou v najmenej rozvinutých okresoch Slovenska od začiatku minulého roka výrazne klesol. Kým v januári 2019 ich bolo 539, v auguste 2020, teda po 19 mesiacoch, je ich 242, čo je 45 % z počtu na začiatku minulého roka. Upozornila na to Sociálna poisťovňa (SP).

V rovnakom období klesol aj počet všetkých zamestnancov. Kým v januári 2019 ich SP evidovala 2.009.576, v auguste tohto roka ich bolo 1.961.871, čo predstavuje pokles o 47.705. Odvodovú úľavu pri platení poistného si môžu uplatniť takí zamestnávatelia, ktorí zamestnajú dlhodobo nezamestnaných občanov. Musí ísť pritom o riadny pracovný alebo štátnozamestnanecký pomer, ktorý je dôvodom na vyradenie takejto osoby z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. "Zamestnať teda môžu takú osobu, ktorá bola evidovaná na úrade práce najmenej 12 po sebe idúcich mesiacov alebo bola v evidencii na úrade práce šesť mesiacov a zároveň má trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov. Odvodová úľava môže trvať 12 mesiacov a hraničná suma mesačného príjmu je pre takéhoto zamestnanca vo výške 678,71 eura," vyčíslil hovorca SP Peter Višváder.

Najmenej rozvinutými okresmi podľa zoznamu, ktorý pravidelne zverejňuje ústredie práce, boli v 2. štvrťroku tohto roka Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Gelnica, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Bardejov, Medzilaborce, Košice-okolie, Levoča, Snina, Stropkov a Michalovce.