Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Slovenskí zamestnanci sú vzdelanejší, menej ich pracuje v priemysle

Foto: TASR/AP

Podľa analýzy spoločnosti Trexima Bratislava počas 10 rokov výrazne vzrástol počet vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov.

Bratislava 13. júna (TASR) - Viac vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov, presun pracovnej sily z produkčných sektorov do sektorov služieb, výrazný úbytok ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve a naopak, nárast počtu pracovníkov v sektore obchod, gastronómia a cestovný ruch.

Tak sa počas 10 rokov zmenil slovenský pracovný trh. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Trexima Bratislava s názvom Trendy zamestnanosti v SR v rokoch 2000 až 2010.

Ilustračné foto
Foto: TASR/František Iván
Trexima na základe analýz z údajov ISCP (Informačný systém ceny práce, ktorý gestoruje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR) zistila, že v rámci výrobných sektorov, kam patrí pôdohospodárstvo, priemysel, stavebníctvo a energetika, došlo medzi rokmi 2000 a 2010 k výraznému poklesu podielu na celkovej zamestnanosti, a to zo 46 % na 39 %.

Naopak, v sektore obchod a doprava narástol počet zamestnancov o 3 percentuálne body, ostatné sektory služieb vzrástli o 4 percentuálne body.

K najväčšiemu poklesu počtu zamestnancov došlo v sektore poľnohospodárstvo, veterinárstvo a rybolov, za dané obdobie až o 50.000 osôb. Ďalším sektorom, ktorý vykázal najväčší prepad zamestnanosti, bol sektor textil, odevy a spracovanie kože, kde sa podiel na zamestnanosti znížil o 3 %.

Pokles približne 60.000 zamestnancov zaznamenali tiež iné sektory z priemyselnej výroby, najmä potravinárstvo, celulózo-papierenský a polygrafický priemysel, sklo, keramika, minerálne výrobky, nekovové materiály, hutnícky, zlievarenský, kováčsky priemysel a ťažba a úprava surovín, geológia.

Negatívny vývoj je možné zaznamenať v sektoroch energetika, plyn, elektrina ako aj voda, odpad a životné prostredie, menšia ponuka práce bola v sektore zdravotníctvo a sociálne služby.

Ilustračné foto
Foto: TASR
Najväčší prírastok počtu zamestnancov (110.000 osôb) bol v sektore obchod, marketing, gastronómia a cestovný ruch. O rast podielu služieb sa postaral tiež sektor verejná správa, so zvýšením podielu na celkovom počte pracovných miest o 5 %.

Podľa analýzy počas 10 rokov výrazne vzrástol počet vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov. Priemerná úroveň školského vzdelania u zamestnancov diametrálne vzrástla. Oproti roku 2000 sa do roku 2010 uplatnilo o 8 % viac vysokoškolákov, klesol podiel stredného a vyššieho vzdelania, počet zamestnancov so základným vzdelaním sa znížil o 2 %.