< sekcia Ekonomika

Vykanie vo firmách je na ústupe. Nahrádza ho tykanie

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Obľúbenou formou je kombinácia vykania s krstným menom. Táto forma je srdečnejšia než klasické vykanie, no zároveň profesionálnejšia než bežné tykanie.

Bratislava 12. septembra (TASR) - Komunikácia medzi zamestnancami vo firmách sa mení. Vykanie je na ústupe, vytláča ho tykanie. "Stále viac firiem zavádza tykanie naprieč celou spoločnosťou. Výnimkou býva manažment, kde vykanie udržuje odstup od podriadených," priblížila výkonná riaditeľka personálno-poradenskej spoločnosti McRoy Jobliner Jana Mesárová.

V podnikoch, kde nie je tykanie zakotvené priamo vo firemnej kultúre, si zamestnanci medzi sebou obvykle tykajú. V tomto prípade však nie je podľa Mesárovej dobré zabúdať na základné pravidlá etikety a tykať automaticky od nástupu do práce každému.

Platí teda, že nadriadený navrhuje tykanie podriadenému, ak sú v hierarchii firmy na rovnakej úrovni, tak tykanie navrhuje žena mužovi. Ak ide o kolegov rovnakého pohlavia, navrhuje tykanie ten starší, ak sú starí približne rovnako, je to jedno. Prirodzené je i to, že ponuku tykania je možné odmietnuť. V takom prípade je vhodné byť taktný a neuraziť druhú stranu.

Na tykanie v práci má pritom podľa McRoy Jobliner vplyv firemná kultúra, národnosť či odbor, v ktorom daná firma pôsobí. "Napríklad, v britských alebo amerických spoločnostiach je obľúbené oslovovanie krstným menom, v nemeckých alebo francúzskych však stále prevláda vykanie," vysvetľuje Mesárová.

Obľúbenou formou je kombinácia vykania s krstným menom. Táto forma je srdečnejšia než klasické vykanie, no zároveň profesionálnejšia než bežné tykanie. "Prechod na túto formu musí človek vycítiť zo situácie, keďže v tomto prípade sa nemôžete riadiť zabehnutými pravidlami etikety," dodáva Mesárová.