Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. máj 2024Meniny má Iveta
< sekcia Ekonomika

Solar Turbines dostane na technologické centrum stimul 3,3 milióna eur

Ilustračná snímka. Foto: Andrej Galica

Skupina Solar Turbines sa zameriava na výrobu stredne veľkých priemyselných plynových turbín s výkonom od jedného do 23 megawattov.

Bratislava 11. mája (TASR) - Spoločnosť Solar Turbines Slovakia, ktorá patrí do americkej skupiny Caterpillar, plánuje v Košiciach otvorenie technologického centra zameraného na vývoj softvéru turbín. Zamestnať by mala do konca roka 2023 125 ľudí a na tento zámer dostane od štátu investičný stimul vo výške 3,3 milióna eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda.

Firma by v Košiciach mala vyvíjať nové softvérové riešenia pre plynové turbíny, či aktualizovať existujúci softvér na ovládanie a diagnostiku plynových turbín. Firma plánuje investíciu do dlhodobého hmotného majetku vo výške 500.000 eur v období rokov 2021 až 2025 a na mzdové náklady by mala v tomto období vydať 9,6 milióna eur. Na investíciu spoločnosť dostane štátnu investičnú pomoc v celkovej výške viac ako 3,3 milióna eur, z toho vo forme úľavy na dani z príjmov v maximálnej hodnote 682.000 eur a vo forme príspevku na vytvorené nové pracovné miesta v maximálnej hodnote necelých 2,7 milióna eur.

Spoločnosť Caterpillar má v portfóliu viac ako 20 značiek, je svetovým popredným výrobcom stavebných a banských strojov a zariadení, motorov, komponentov, turbín či ďalších riešení v rámci mnohých priemyselných oblastí. Skupina Caterpillar sa neustále rozrastala, inovovala svoje výrobky a taktiež uvádzala na trh nové moderné stroje. Postupne tak vytvorila novú divíziu, ktorá ponúka plynové turbíny využiteľné pre rôzne priemyselné odvetvia a uviedla ich na trh pod záštitou skupiny Solar Turbines.

Skupina Solar Turbines sa zameriava na výrobu stredne veľkých priemyselných plynových turbín s výkonom od jedného do 23 megawattov. Viac ako 16.000 turbín vyrobených skupinou Solar Turbines je inštalovaných vo viac ako 100 krajinách. Skupina je popredným poskytovateľom energetických riešení a jej výrobky hrajú dôležitú úlohu v rozvoji projektov na ťažbu ropy, plynu a dodávku energií na celom svete.